18. března 2023
Kategorie: PR Tipy

4 tipy, jak zlepšit soustředění

Při práci na počítači i při mnoha dalších činnostech je obvykle zapotřebí se důkladně soustředit, jinak výsledek nebývá příliš valný, navíc vás to stojí mnohem více energie a času. Existuje spousta cest, které přispívají k patřičné koncentraci.

1. Vhodné prostředí

Základem toho, abyste se během práce mohli dokonale soustředit, je vhodné prostředí. Důležitou roli třeba při zaměstnání, během něhož trávíte celý čas v kanceláři, je ideální osvětlení. Nedostatečné světlo totiž může přispívat k únavě očí, bolestem hlavy, potažmo celkové nechuti k práci. Zapomenout nesmíte ani na přísun čerstvého vzduchu. Doporučuje se krátkodobé intenzivní větrání. Máte-li v místnosti klimatizaci, nebojte se ji využívat, ovšem čerstvý vzduch zvenčí je zpravidla přínosnější.

V neposlední řadě si upravte svoji pracovnu tak, aby vám maximálně vyhovovala. V rámci činnosti s počítačem je podstatná především správná výška pracovního stolu a křesla.

2. Omezte nadbytečný hluk

Leckdo je zvyklý pracovat v rušném prostředí. Někteří z vás dokonce v zaměstnání poslouchají hudbu nahlas, případně ve sluchátkách. Takovéto chování však může být jednou z hlavních příčin poruch soustředění. Proto se snažte vnést do okolního prostředí co nejméně rušivých zvuků, aby váš mozek nebyl ničím zbytečně zatěžován.

3. Dobrá strava a přísun tekutin jsou velmi důležitým bodem

Mnozí lidé podceňují stravování a pití vhodných tekutin. Pakliže od rána až do večera nic nejíte a nepijete, případně konzumujete nevhodné potraviny a nápoje, může to mít nepochybně negativní vliv na soustředění. Člověk má během práce dodržovat pravidelný režim. Rozhodně tak nezapomínejte na svačiny a obědy, během nichž organismu nejen dodáte potřebnou energii, ale navíc dojde k odpočinku od samotné pracovní činnosti, což je rovněž důležité.

V tomto ohledu lze zmínit doplňky stravy, které se dnes dají v obchodech a e-shopech pořídit v nejrůznějších formách. V poslední době jsou oblíbené kupříkladu přípravky, jež obsahují kratom. Jedná se hlavně o takzvaný bílý kratom, který nejčastěji pochází z jihovýchodní Asie. Takovýto a mnohé další doplňky stravy mohou příznivě stimulovat organismus. Je samozřejmě zapotřebí je konzumovat dle návodů a instrukcí výrobce.

4. Jasný plán

Ti z vás, kteří mají rádi řád, by si pro lepší koncentraci měli vždy vytvářet předem jasný plán. Pokud totiž víte, co v jakou dobu budete dělat, nemusíte se trápit s řadou záležitostí, jež vás odvádějí od požadovaného soustředění na jiné úkoly. Velmi užitečným prvkem jsou pak plány v podobě zápisků do diáře. Kdykoliv se dostanete do stresu, poznámky vám navrátí klid. Budete totiž ihned vědět, co jste měli v danou chvíli za úkol. Na nic podstatného pak nezapomenete.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: