Bydlet se dá dobře jak ve vlastním, tak i v pronájmu
Jen málokdo by chtěl bydlet dobrovolně v pronájmu, i když i takoví lidé se najdou. Nicméně valná většina Čechů spíše touží po něčem vlastním. Přeci jen jde o větší jistotu, a navíc je vlastní bydlení v konečném součtu i levnější. Je zde však jedno velké ale, a tím je cena. Ta se hlavně u obytných nemovitostí dere dravě nahoru a nikdo přesně neví, kdy se zastaví.
Vyšší ceny jsou problém pro valnou část obyvatelstva
Kdo již má vlastní byt, ten si jistě musí mnout ruce. A to i v případě, že ještě ani zdaleka nesplatil hypotéku. Nemovitost jde totiž prodat i s hypotékou, ovšem za daleko lepších finančních podmínek než v době koupě. A nějaký ten pátek bude tento trend ještě pokračovat.
Co se týče ceny bytů, tak Česká republika patří na špici nejen v rámci v Evropské unie, ale i dalších evropských států nepatřících do společenství. Nejsou samozřejmě nejdražší v absolutních číslech, na západě jsou obytné nemovitosti stále cenově úplně někde jinde, nicméně s ohledem na průměrnou mzdu jsme rozhodně „nejlepší“.
Vedou se sáhodlouhé diskuze o tom, proč tomu tak je. Faktorů, které vedly až k tomuto výsledku, je samozřejmě mnohem více, nicméně odborníci vidí největší problém hlavně ve velmi nabobtnalé byrokracii a v nepříliš kvalitním stavebním zákonu. Z těchto důvodu je budování čehokoliv u nás velmi problematické, a tudíž i drahé.
Hypotéka není záchranou pro každého
Jen málokdo si dnes zvládne našetřit na vlastní bydlení. Nejedná se však o nic nového, tak tomu bylo vždy. Ani v minulosti se nedávali byty za hubičku. Dnes je to však mnohem větší problém.
Vzhledem k rostoucím cenám musely přitvrdit i banky. V praxi to znamená, že hypotéka v současnosti není ani zdaleka pro každého. Pokud nemáte na kontě alespoň deset procent z celkové ceny poptávané nemovitosti, víceméně jste bez šance.
Hypotéku prostě nedostanete. Tuto svízel je možné vyřešit půjčkou ideálně od rodičů, případně od jiných příbuzných. Ne každý však má takto solventní rodinné příslušníky. Ani v takovém případě ale nemusíte házet flintu do žita.
Malý byt je lepší než nic
Řešením může být koupě menšího bytu, případně rovnou garsonky. Tento druh bydlení rozhodně nesvědčí každému, nicméně jde o stále lepší krok než nemít vůbec nic. Zvláště pro mladé lidi, kteří jsou teprve na začátku své kariéry, se často jedná o jedinou možnost, jak bydlet ve svém.
Garsonka i s hypotékou se dá klidně za pár let prodat a utržené peníze vložit do většího bydlení. Nicméně i malý byteček se dá využívat docela bez problémů. Často stačí jen několik drobných úprav.
Garsonky by měly být vybaveny hlavně co nejpraktičtěji, aby v nich bylo co nejvíce místa. Z toho důvodu je vhodné použít vestavěné skříně, případně skládací gauč místo postele.
Posezení nemusí zajišťovat židle, případně křesla, ale třeba sedací vaky. Ty jsou daleko modernější, a hlavně skladnější. V případě potřeby se dají šikovně schovat pod stůl nebo do skříně.
Pro koho je určen pronájem?
Pronájem je zde primárně pro ty, kdo nechtějí žít pod mostem, ale zároveň nemají možnost koupit si něco vlastního. Zní to sice jako prohra takhle žít, ovšem to rozhodně není pravda. Pronájem je zcela běžný jak u nás, tak i v dalších zemích. Sice se nevyplatí tolik, jako vlastní střecha nad hlavou, ale nejde o žádnou katastrofu.
Cena se hodně odlišuje město od města, čtvrť od čtvrti. Kupříkladu pronájem bytu Jihlava je obecně daleko levnější než pronájem bytu v Praze či v Brně.
Nepříjemné je, že stejně jako obytné nemovitosti, tak i pronájem postupně zdražuje. Tento trend samozřejmě nejvíce zasahuje hlavně atraktivní lokality, ovšem dříve či později dojde všude.
Proto je vždy důležité využít všechny relevantní možnosti k získání vlastního bydlení, jelikož jeho cena sice bude také stoupat, ovšem majitel samotný to negativně nepocítí. Spíše naopak.