Cestovní pojištění – pojištění proti exotickým nemocem
23. ledna 2024
Kategorie: PR Tipy

Cestujete v zimě do teplých krajin? Pamatujte na prevenci a pojištění proti exotickým nemocem

Exotická dovolená už zdaleka není nedosažitelným snem vyhrazeným pár vyvoleným jedincům. Počet těch, kteří v například v zimních měsících vyrážejí do vzdálenějších destinací, aby vyměnili evropskou zimu za teplé kraje, rok od roku roste. S cestováním za exotikou bývá ale mnohdy spojeno i riziko — pro Evropana — méně obvyklých nemocí. S dobrým pojištěním a náležitou prevencí se ale malárie či spavé nemoci bát nemusíte.

Dovolená v exotice pokud možno bez rizika

Pokud se rozhodnete vyrazit do regionů, v nichž panují výrazně jiné klimatické podmínky a kde je pravděpodobné, že se setkáte s odlišnými životními standardy a návyky, neměli byste podcenit ani vhodnou prevenci, ani cestovní pojištění. Odborníci na tzv. cestovní medicínu ostatně výstižně říkají, že je vždy lepší myslet na prevenci doma, než se spoléhat na léčení v cizině.

Před každou cestou do exotičtějších destinací by proto pro každého mělo být samozřejmostí seznámit se s potenciálními riziky, která se v dané oblasti mohou vyskytnout, a respektovat doporučení odborníků i příslušných státních institucí. Pravidelně aktualizované informace o případných povinných očkováních pro jednotlivé země a další zdravotní specifika jsou v přehledné podobě k dispozici například na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Ve výčtu doporučených očkování pro cesty do méně obvyklých zemí se tak pravidelně objevují například následující onemocnění:

  • žloutenka typu A a B,
  • břišní tyfus,
  • žlutá zimnice,
  • koronavirové infekce (jako např. Covid-19),
  • meningokoková onemocnění.

Dobrou zprávou je, že proti některým vážným nemocem vás ochrání i očkování, která jste nejspíše absolvovali v rámci pravidelného (povinného) očkování — záškrt, dětská obrna, neštovice, spalničky. Je vhodné si také ověřit, zda máte aktuálně platné též očkování proti tetanu.

Cestovní pojištění — prevence i na exotické nemoci

Vedle očkování však nezapomínejte ani na další prevenci a obezřetné chování. Riziková může být například konzumace tepelně neupravené stravy (zelenina, ovoce). Pozor je dobré dávat též na led do nápojů, který se také může stát příčinou nákazy. Závažnější následky nicméně mívají virová onemocnění přenášená vzdušnou cestou — zde pak zvýšené riziko představují delší cesty dopravními prostředky (např. letadlem).

Paradoxně většímu nebezpečí mohou být na cestách někdy vystaveni ostřílení cestovatelé. Nenechte se proto ukolébat pocitem, že se v exotickém prostředí cítíte jako doma a nezlehčujte případná rizika jenom proto, že se vám doposud nikdy nic vážného nepřihodilo. Třeba taková žloutenka typu A se sice skutečně šíří kontaktně, nicméně není třeba přijít do kontaktu přímo s jejím nositelem — virus, který ji způsobuje, dokáže třeba na klice u dveří či opěradle přežít i několik týdnů.

Další tipy pro bezpečnou cestu

Na cestách by vám také neměla chybět dobře vybavená lékárnička, do níž můžete přibalit třeba účinná antimalarika, ani kvalitní opalovací krém, pro menší děti třeba i prádlo s ochranným UV faktorem, či účinný repelent.

Při sjednávání cestovního pojištění byste pak měli věnovat pozornost jeho územní platnosti — při cestách do vzdálenějších destinací tak bude třeba vyhledat variantu, která zahrnuje i vaši cílovou destinaci. A protože případné náklady na předčasnou cestu zpět domů v případě akutní nemoci mohou být u vzdálenějších destinací poměrně vysoké, je třeba rovněž myslet na adekvátní výši pojistného plnění.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: