Co dělat s vlhkými zdmi v domě?
Spousta starších objektů trpí různými stavebními a konstrukčními neduhy, které se negativně projevují v kvalitě a komfortu bydlení. Není však výjimkou stav, kdy je nutné provádět nejrůznější opravy také v případě novostaveb. Velmi častým problémem bývá zvýšená vlhkost uvnitř objektu. Příčina tkví zejména ve špatné izolaci obvodového zdiva, potažmo pak v nekvalitně provedeném zateplení střechy, oken a dveří.
K čemu slouží sanace zdiva?
Zjistíte-li, že se na stěnách uvnitř místností tvoří nevzhledné mokré fleky, případně se zde dokonce začíná projevovat plíseň, je nejvyšší čas s tím něco dělat. V opačném případě totiž nejenže dochází k postupnému zhoršování kvality zdiva, ale má to rovněž negativní vliv na vaše zdraví, respektive zdraví všech obyvatel domu. Vlhké zdivo a obecně zvýšená vlhkost v interiérech může při dlouhodobějším působení způsobovat lidem dýchací obtíže a nejrůznější další onemocnění. Plísně kupříkladu způsobují alergie na pokožce. Zejména osoby, jež jsou citlivé na různé klimatické změny, by rozhodně neměly žít v rodinném domě, kde se vyskytuje zvýšená vlhkost. Nehledě na to, že se výrazně snižuje komfort bydlení. Přítomnost vlhkých stěn se ostatně projeví také na vašich účtech, protože zkrátka musíte objekt intenzivněji vytápět, a to i v teplejším období, takže spotřebujete větší množství energií. Ceny elektřiny, plynu, ale také například uhlí či dřeva jdou přitom rok roku nahoru. Důkladná sanace zdiva představuje jednu z možností, jak snížit náklady na provoz domácnosti. Zároveň přispěje k prodloužení životnosti stavby a pohodlí majitelů a uživatelů nemovitosti.
Podřezání zdiva
Vlhké zdivo je tedy značným problémem, s nímž se však dá poměrně snadno bojovat. Řeč přitom není jen o pořízení odvhlčovačů a různých dalších laciných, mnohdy i nepříliš účinných zařízení, která pořídíte v obchodech. Většinou je nutné přistoupit k odborné sanaci, během níž se provádí určité stavební úpravy, potažmo se využívají moderní zařízení na fyzikální bázi.
Tradičním způsobem, který je velmi efektivní, je podřezání vlhkého zdiva. Odborníci k vám nejprve přijedou a zjistí celkový stav objektu. Pakliže to situace přímo vyžaduje, provedou navrtání zdí po celém obvodu objektu, a to pomocí řezného lana, případně pak diamantové či řetězové pily. Do vzniklých otvorů se následně dává vhodný izolační materiál. Zabrání dalšímu pronikání vlhkosti z půdy.
Chemická injektáž
Velmi účinné řešení představuje rovněž chemická injektáž zdiva. V tomto případě opět nejprve dochází k vytvoření otvorů. Do nich se pak aplikují speciální injektážní látky. Může se jednat o silikonové emulze a krémy, dále pak také o akrylátové gely a polyuretanové pryskyřice. Volbu konkrétní látky byste vždy měli přenechat na zkušených odbornících. Výsledkem je zamezení pronikání vlhkosti dovnitř zdiva tím, že dojde ke zúžení pórů ve stěnách.
Elektroosmóza
Velmi moderní metodou je takzvaná elektroosmóza. V tomto případě je velkou výhodou bezpracnost. Není třeba navrtávat žádné otvory, podřezávat stěny apod. Do budovy se pouze nainstaluje dostatečně výkonný přístroj, který pomocí aktivního elektroosmotického proudění, což je poměrně známý fyzikální jev, odpuzuje vodu.
Drenáž pozemku
V neposlední řadě lze zmínit ještě odvodnění objektu drenáží. Tuto metodu je vhodné využívat už při samotné realizaci nemovitosti, lze ji však provést rovněž dodatečně, byť je nutné počítat s poměrně nákladnými a náročnými stavebními úpravami. Jde o efektivní způsob hlavně tehdy, když se u objektu vyskytuje vysoká hladina podzemní vody. Vybudování odvodňovacího systému by vždy měl předcházet důkladný hydrogeologický průzkum okolí stavby.