01. srpna 2022
Kategorie: PR Tipy

Co všechno se dá vyrobit z papírové tašky?

Po boku recyklace je dnes trendem také upcyklace, tedy využívání věcí k novému účelu. Místo toho, abyste věc vyhodili, ji doma ještě nějak využijete. A zrovna pro papírové tašky jsou ty možnosti využití prakticky nekonečné.

Patrně si pamatujete, že ještě před pár lety jste v každém obchodě dostávali igelitku. Dnes ve snaze být ekologičtější vám obchody dávají tašky papírové – pokud tedy vůbec nějaké. Častokrát si za ně musíte platit, tímto krokem se obchodníci snaží omezovat množství tašek. Člověk si rozmyslí, jestli chce za tašku zaplatit, nebo si raději přinese vlastní. A co si počít, když se vám přece jen doma papírové tašky začínají hromadit? Nemusíte je vyhazovat, ještě mohou posloužit.

Papírové tašky jako pomocníci v domácnosti

Mají mnoho praktických využití u vás doma, vyberte si nějaké z následujících možností využití.

Nechte v nich dozrát ovoce

Některé druhy ovoce dozrají rychleji, když je vložíte do papírového sáčku nebo tašky. Funguje to pro banány, hrušky, broskve, ale také rajčata, avokádo a další. Ovoce dejte do papírové tašky, horní část zabalte a nechte den či dva odstát. Z ovoce se uvolňuje plyn jménem ethylen a sáček ho zadržuje uvnitř, což způsobí, že ovoce rychleji dozraje. V plastovém sáčku tento proces nefunguje, protože plast zachycuje i vlhkost, takže ovoce pak hnije.

Umyjte s nimi okna

Zní to možná zvláštně, ale papírová taška pomůže umýt okna. Roztrhněte ji, klidně trochu pomačkejte a použijte na vyleštění okna či zrcadla.

Servírujte v nich svačinky

Přinesli jste si domů malou papírovou tašku? Ustřihněte jí vršek a použijte ji jako servírovací misku třeba na párty. Nasypte do ní popcorn, slané krekry či pendreky. Pak nebudete muset umývat nádobí, tašku vyhodíte.

Recyklujte odpad

Máte doma naopak větší papírové tašky? Ty se dají použít jako nádoby na recyklovaný odpad. Neváhejte je, třeba i spolu s dětmi, vyzdobit, aby bylo jasné, do které tašky patří plast a do jaké papír. Stejně tak lze do papírové tašky dávat bio odpad, který pak odnesete na kompost (nebo do hnědého kontejneru, pokud jsou u vás v obci vedené).

Zabalte dárek

Papír se řadí také mezi obalové materiály, takže proč tašku nerozstříhat a nepoužít pro zabalení dárku? Pravděpodobně je potištěná jen z jedné strany, tu dejte dovnitř. Zvenčí dejte na balíček nějakou pěknou stužku, případně obal pokreslete, můžete na něj něco nalepit atd. Fantazii se meze nekladou.

Obalte knihy

Nemáte rádi, když se knihám ohnou rohy či odrbe obálka, přitom si s sebou knížku s radostí vezmete na dovolenou, nebo ji neustále nosíte v kabelce, aby bylo co číst v MHD? Zabalte knížku do papírové tašky a nezapomeňte obal vyzdobit.

Vytvořte si podložku

Chystáte se vydlabávat dýni? Malovat vodovkami s dětmi? Rozstřihněte velkou papírovou tašku a položte ji na stůl, ať se nezašpiní.

Udělejte si s dětmi kreativní odpoledne

Kromě praktických účelů se papírové tašky dají využít také pro nejrůznější tvoření. Máme pro vás pár nápadů a jistě sami přijdete ještě na další.

Působivé papírové lucerničky

Tohle tvoření je ideální pro sychravé podzimní počasí. Srolujte papírovou tašku a vyrobte z ní jakousi lucerničku. Vystřihněte v ní kolo, do toho nalepte voskovaný papír (případně dvě vrstvy voskovaného papíru a mezi ně například jeden vylisovaný list v podzimních barvách). Pak dovnitř tohoto válce dejte svíčku a máte jednoduchou lucernu.

Obaly na květináče

Menší papírové tašky se dají použít jako obal na květináč. Tašku trošku pomačkejte, nahoře ohněte, abyste jí vytvořili límec, můžete ji pokreslit, nebo ji ovázat přírodním provázkem a vytvořit mašličku. Jednoduché a efektní.

Vlastní dárková taška

Obyčejnou tašku s potiskem názvu obchodu přeměňte na překrásnou dárkovou tašku. Logo obchodu se dá něčím přelepit, na hnědou papírovou tašku můžete nalepit například oči, zobáček a vytvořit si sovičku. Pohledejte na internetu, nápadů je celá řada.

Papírové tašky rozhodně patří mezi eko obaly. Nejen díky tomu, že se dají recyklovat, ale také díky možnosti je opakovaně použít. Nevyhazujte je!

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: