Ergonomické příslušenství do kanceláře
S rychlým vývojem moderních technologií stále roste počet lidí, co tráví většinu svého dne prací u počítače. Dlouhodobé sezení našemu tělu neprospívá, spíše naopak. Proto je nutné dbát na ergonomii pracoviště a kvalitně ho vybavit. Přinášíme vám tipy na příslušenství, které by vám pro zdravou práci nemělo v kanceláři chybět.
Polohovací stůl
Sedavé zaměstnání s sebou přináší mnoho zdravotních rizik. Dlouhodobé sezení není pro naše tělo přirozené. Účinnou prevencí je střídání práce vsedě s prací vestoje. Skvělou vychytávkou je polohovací stůl, který v sobě ukrývá mechanismus s elektrickým motorem a tím umožňuje snadné nastavení výšky pracovní desky v rozmezí od 58 do 123 cm. Polohovací stoly poskytují stejný komfort jako obyčejné kancelářské stoly, jsou dostupné v několika barevných i rozměrových variantách. Pravidelným střídáním pracovních pozic se snižuje pravděpodobnost výskytu kardiovaskulárních chorob, nadváhy, cukrovky a bolestí pohybového aparátu. Vestoje posilujete svaly hlubokého stabilizačního systému, dochází k lepší cirkulaci krve, díky otevřenému hrudníku využíváte plné kapacity plic. Pro maximální využití benefitů polohovacích stolů se doporučuje střídat pozice v pravidelných intervalech, například 40 minut sezení, 20 minut stání a následně krátké protažení při chůzi. Pro zdravou práci je nezbytné nejen střídat pozice, ale také dodržovat zásady ergonomie práce u počítače a pořídit si správnou kancelářskou židli.
Kancelářská židle
Zdravotní problémy spojené s dlouhodobým sezením lze eliminovat pořízením vhodné kancelářské židle, která bude poskytovat oporu namáhaným partiím a respektovat anatomii těla. Jestliže trávíte za počítačem značnou část vaší pracovní doby, určitě u židle upřednostněte ergonomické požadavky před požadavky na design.
Podle čeho vybrat kancelářskou židli a co by měla splňovat?
- Pevná a stabilní konstrukce,
- nastavitelný a anatomicky tvarovaný opěrák, bederní opěrka, područní opěrka a podhlavník,
- ergonomicky tvarovaný sedák,
- nastavitelná výška, hloubka a sklon sedáku,
- prodyšné a snadno udržovatelné materiály,
- synchronní mechanika polohování.
Synchronní mechanikou disponují tzv. dynamické židle, které umožňují plynulé nastavení sklonu opěráku a sedáku v synchronní součinnosti. Dynamické sezení je zdravé, poloha těla se neustále mění a jsou tak rovnoměrně zatěžovány všechny partie.
I přesto, že kvalitní ergonomické kancelářské židle jsou podstatně dražší než ty obyčejné z hypermarketu, bezesporu se jejich pořízení vyplatí. Investujete do svého zdraví. Z důvodu vyšší ceny se také doporučuje vybírat židli v kamenném obchodě, kde si ji v klidu můžete vyzkoušet a poradit se s odborníky.
Vertikální ergonomická myš
Správně zvoleným typem myši lze předcházet mnoha zdravotním obtížím. Nejčastěji se jedná o syndrom karpálního tunelu, záněty šlach, bolesti ramene, předloktí a zápěstí. Ergonomické myši jsou tvarovány tak, aby rukám poskytly neviditelnou opěrku, snížily pohyb zápěstí a umožnily tak myš ovládat pohybem paže. Při dlouhodobé práci s počítačem je nejvhodnější volbou vertikální myš, která podporuje správné držení ruky, eliminuje napětí v zápěstí a předloktí, lze ji využívat i při onemocnění karpálního tunelu a je dostupná ve více velikostech. Pořizovací cena je o něco vyšší než u obyčejné horizontální myši, avšak nejedná se o žádnou závratnou částku a rozhodně se vyplatí do vertikální myši investovat.
Pokud i přes výhody vertikální myši upřednostňujete myš horizontální, určitě si pořiďte ergonomickou nebo gelovou podložku pod myš. Podložky mají gelovou opěrku pod zápěstí, sloužící preventivně proti výše zmíněným zdravotním problémům.
Ergonomické podnožky
Sezení na židli v nesprávné poloze může vést k závažným oběhovým poruchám u dolních končetin (křečové žíly, trombózy apod.). Ergonomické podložky pod nohy zlepšují držení těla při sezené, ulevují páteři a pomáhají k lepší cirkulaci krve v nohách. Často je jejich povrch hrbolatý, což příjemně masíruje chodidla.
Držáky pro monitory
Optimální vzdálenost monitoru od očí by měla být přibližně 45-70 cm a střed obrazovky by měl být přibližně 30° pod horizontální osou očí. Na trhu je velké množství stojanů nebo držáků pro monitory, které vám správnou polohu monitoru na pracovním stole umožní. Dostupné jsou i varianty pro více monitorů.
Opěrky
Ke kancelářským židlím lze dokoupit opěrky hlavy, krku nebo bederní páteře, které výrazně zvyšují ergonomii a zajišťují správné držení těla.
TIP: Chcete v kanceláři cítit opravdu dobře? Sáhnout můžete také po čističce vzduchu.