30. dubna 2024
Kategorie: PR Tipy

Jak na prevenci křečových žil?

Křečové žíly jsou stále častěji se vyskytujícím onemocněním, které může značně znepříjemnit život. Existuje přitom mnoho poměrně jednoduchých preventivních doporučení, které riziko rozvoje křečových žil výrazně snižují. Které to jsou?

Tělu nejvíce prospěje zdravý pohyb

Za hlavní příčinu rozvoje křečových žil je považován sedavý způsob života. Lidskému tělu totiž prospívá pravidelný pohyb přiměřené náročnosti. Moderní společnost místo toho ale tráví většinu dne sedavým způsobem života – již od školních let většinu dne sedíme u stolu, což často pokračuje i v zaměstnání. Vedle toho ustupujeme od chůze a na většinu míst se přepracujeme autem.

To vede k tomu, že křečové žíly trápí stále častěji nejen pacienty v pokročilém věku, ale i lidi mladšího věku. Co tedy změnit?

Zařaďte do svého života více pohybu. Mělo by ale jít o pohyb pokud možno přirozený, rekreační. Sedět celý den v kanceláři a poté ze sebe vydat maximum na tenisu či squashi naopak může k rozvoji křečových žil přispět.

Nejlepší volbou jsou tedy procházky či plavání. Jestliže vás ale ještě žádné křečové žíly netrápí, chybu neuděláte prakticky žádným na rekreační úrovni pravidelně vykonávaným sportem.

Nemáte čas? Zkuste jen omezit cesty automobilem, choďte do práce nebo na nákupy pěšky. Někdy může pomoci změna zaměstnání – dvojnásob v případě, kdy vás stejně vaše současná sedavá práce nebaví.

Zkuste změnit svůj jídelníček

Tvoří značné procento vaší stravy tučné či slazené pokrmy? Kalorická strava je jednou z hlavních příčin zvýšené hladiny cholesterolu a problémů s cévami. Křečové žíly se mohou následně objevit velice rychle.

Preventivním opatřením je v takovém případě změna stravy. Vynechte smažené, tučné, sladkosti či slazené nápoje. Přednost dejte čerstvým potravinám, navyšte podíl ovoce a zeleniny ve svém jídelníčku. Svému tělu uděláte skvělou službu a vedle křečových žil klesne i riziko rozvoje mnoha dalších onemocnění.

Shoďte přebytečná kila

Dodržíte-li předchozí dvě doporučení, pravděpodobně za čas automaticky splníte i třetí tip. Máte-li nadváhu, snažte se přebytečná kila shodit. Každý kilogram navíc je totiž pro naše tělo velkou zátěží a je příčinou rozvoje mnoha nemocí. Také riziko křečových žil nadváha či obezita zvyšuje. Nechcete-li za čas nosit punčochy na křečové žíly, musíte svou váhu snížit. Nedávejte si hned na úvod těžko zvládnutelné cíle – každý spálený kilogram se počítá.

Pozor na zlozvyky

Naším cévám neprospívají ani zlozvyky. Mluvíme především o kouření a alkoholu. Myslíte-li to tedy s prevencí cévních onemocnění opravdu vážně, cigaretám dejte sbohem a alkohol omezte na nejnižší možnou míru – ideálně pouze na příležitostné společenské události. Pravidelná konzumace piva, vína a už vůbec ne tvrdého alkoholu vám ani v nižším množství neprospěje.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: