19. prosince 2020
Kategorie: PR Tipy

Jak se doma zabavit s dětmi? Zkuste šití!

Chcete podpořit kreativitu, motoriku a šikovnost vašich dětí? Pak je velmi dobrý nápad naučit je šít. Jde nejen o velmi praktickou dovednost, kterou mohou zužitkovat v budoucnu, ale navíc se také naučí znát hodnotu věcí a vážit si jich.

Šití je užitečná zábava, ke které nepotřebujete mnoho. Vystačíte si s nějakým jednoduchým šicím strojem, případně jen s jehlou a nití. Začít můžete klasickým vyšíváním, při kterém se dítko naučí základní techniky. Později můžete přejít na jednodušší projekty, jako jsou například oblečky pro panenky, povlaky na polštář, různé plátěné pytlíky na svačinu, obaly na mobily či tablety, nebo třeba roušky.

Pět tipů, jak naučit děti šít

  1. Děti mají se svými rodiči méně trpělivosti. Lepšími posluchači se stávají, když k nim mluví jiní dospělí. Proto začínejte s kratšími “sezeními” a nezapomeňte, že se možná budete muset sami obrnit trpělivostí.
  2. Pokud se podíváte na jakýkoli návod k šití, může se zdát, že existuje až příliš mnoho pravidel. U dětí by to ale mohlo způsobit, že pro ně bude šití nudné a skličující. Dejte jim pouze základní pravidla, jako které strany látky mají dát dohromady. Jinak jim ponechte volnost a neříkejte, jaký typ nitě a jehly kdy použít.
  3. Začněte ručním šitím. Je to nejlepší způsob, jak ratolesti představit základní pojmy šití, tj. jaké jsou stehy, co je šev atd. Na šicí stroj přejděte, až dítě pochopí základy.
  4. Přestože se dítě může naučit šít v jakémkoli věku a každé dítě je jiné, ideální věk je 6–9 let. Děti jsou dost mladé na to, aby toužili učit se novým dovednostem, a zároveň nejsou tak staří na to, aby si mysleli, že je to trapné nebo že v tom nikdy nebudou dobří.
  5. Oblečení pro panenky je skvělý způsob, jak začít. Po dokončení projektu má dítě něco, co opravdu chce. Na rozdíl od polštářů vyžaduje oblečení pro panenky řadu šicích dovedností. Můžete začít s jednoduchými šaty, které vyžadují pouze švy a základní lemování a na tom poté stavět. Prostřednictvím oblečení pro panenky se vaše dítě také naučí základy šití oděvů, které se budou v budoucnu jistě hodit. Na takové projekty budete pravděpodobně potřebovat látku v metráži, kterou koupíte například na Goldea.
Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: