19. prosince 2022
Kategorie: PR Tipy

Jak vybírat nábytek? 5 tipů, abyste později nelitovali!

Interiér podle nejnovějších trendů? Skříňky, postel či stůl se židlemi jako na fotce z módního časopisu nebo podle hvězdy internetu, která vystavuje svůj domov na obdiv na sociálních sítích? Do vybavování domácnosti nábytkem se zejména ženy vrhají s často nerealistickými představami a velkým nadšením, které může rychle vyprchat, protože pohovka je příliš velká či malá, případně skříňka neumožňuje flexibilní uspořádání. Důležité je vybírat s rozmyslem a s ohledem na funkcionalitu nebo praktické použití. Jak neudělat při výběru chybu a interiér vybavit hned na první pokus dokonalými a nadčasovými kousky za rozumnou cenu?

1. Trendy versus nadčasovost

Definovat svůj styl, to je první úkol, před kterým stojí každý, kdo si chce domácnost vybavit novým nábytkem. Nakupovat překotně podle fotek z internetu se nevyplácí, vhodné je volit s ohledem na cenu a delší životnost nadčasové kousky, které budou vypadat dobře i po několika letech. Nebo snad toužíte po každoroční výměně skříní či postele, která už není podle nejnovějších trendů či v módním provedení? Koupě nábytku je zásadní investicí, kterou je dobré promyslet. Odborníci doporučují si vyhlédnutý design vytisknout a inspiraci nechat takzvaně „uležet“, až poté zaslat závaznou objednávku.

2. Funkčnost nade vše

Pořídit si jídelní stůl do obývacího pokoje jen pro pocit, že tak je to správné, byť vždy jíte u psacího stolu, v kuchyni u linky nebo dokonce mimo domov? Nebo zakoupit obývací stěnu s výklenkem pro televizi, kterou ani nevlastníte? Vybírat nábytek se musí s ohledem na jeho využití. Každý si může vybavit svou domácnost podle sebe, bez ohledu na přátele, příbuzné či rodiče, kteří s oblibou radí, ale doma s vámi nebydlí. Veškerý nábytek musí sloužit vám, ne vy jemu, proto se řiďte pouze svými vlastními potřebami.

3. Pozor na velikost a proporce!

V prostorném obývacím pokoji vypadá velká pohovka skvěle, obdobně v obchodě, kde je nastylizovaná v „nikdy“ nekončícím prostoru. Ale hodí se i do miniaturního 2+kk? Před nákupem nábytku radí odborníci zaměřit místnosti a nakreslit si pro každou z nich malý plánek, do kterého se umístí všechny nové kousky. Stále si nedokážete představit proporce vybavení v interiéru? Nezbývá než vystřihnout z novinového papíru a poslepovat vybrané kusy v reálné velikosti a umístit je přímo do prostoru. Rychle tak zjistíte, zda namísto velkého gauče nepořídit dvousedačku spolu s několika pufy a taburety, které se snadno zasunou například pod stůl.

4. Provedení i materiál

Potřeba uzavíratelných skříní nebo naopak postačují regály, do kterých se vejde o poznání více věcí? Při výběru nábytku se musí vzít v potaz vzhled, ale také prostor, kam se budou jednotlivé kusy umisťovat. Někdy je nutné volit nábytek s odlehčenými konstrukcemi kvůli podlaze, jindy postačuje policový nebo závěsný systém, protože šatna se zvenku uzavírá dveřmi. Naštěstí existuje velký výběr nábytku do jednotlivých místností s použitím různých materiálů i v barevných provedeních, co dokonale zapadnou právě do vašeho domova.

5. S rozmyslem i s ohledem na cenu

Impulzivně nakupovat nábytek se rozhodně nevyplácí, vždy si prověřte veškeré možnosti, a ještě před zasláním závazné objednávky překontrolujte rozměry a výběr barvy nebo moření. Objednat rošty a matrace, které nepasují do zakoupené postele? Zjistit, že se skříň nevejde do niky až při její montáži nebo že moření v barvě dubu sonoma ani náhodou nepřipomíná ořech či wenge až ve chvíli, kdy stojí oba kousky v místnosti vedle sebe? Spěch se nevyplácí, proto si rozhodnutí dobře promyslete a vyberte s ohledem na cenu u prověřeného online obchodníka s nábytkem, který případně poradí s objednávkou i po telefonu.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: