15. června 2023
Kategorie: PR Tipy

Konec bolesti chodidel: 5 praktických tipů, aby nohy nebolely

Bolest chodidel ovlivňuje váš pocit celkového pohodlí mnohem více než by se mohlo zdát. Může značně znepříjemnit nejen čas strávený v práci, ale také následný odpočinek a volnočasové aktivity. Proto jsme pro vás připravili hned 5 tipů, jak bolesti předcházet. Pokud tedy chcete s bolavými chodidly jednou provždy skoncovat, čtěte dál.

Pořiďte si kvalitní obuv

Chcete-li se vyhnout bolesti chodidel, prvním krokem by měl být výběr vhodné obuvi. Důležitá je především správná velikost a kvalitní materiál, který zajistí nejen prodyšnost, ale také pohodlí. Pamatujte, že vaše chodidla mohou během dne mírně natékat, takže volte boty raději o něco málo větší. Zároveň však dbejte na to, aby nebyly příliš volné – to by mohlo vést k otěru a nedostatečné podpoře nohy.

Noste vložky do bot

Kvalitní vložky do bot mohou být vaší tajnou zbraní proti bolesti chodidel. Tlumí došlap, poskytují dodatečnou podporu a pomáhají tak udržet správné postavení chodidla. Při výběru zvažte pořízení ortopedických vložek na míru, které vám poskytnou maximální pohodlí. Pokud si vybíráte vložky do ochranné pracovní obuvi, volte produkt od stejného výrobce jako samotnou obuv, aby byla zachována optimální funkčnost a bezpečnost.

Dbejte na správné držení těla

Při dlouhodobém stání myslete na správné držení těla. Rozložte váhu rovnoměrně na obě nohy, držte se vzpřímeně a lehce pokrčte kolena. Snažte se také co nejvíce uvolnit napětí v krku a zápěstí a dýchejte hluboce a pravidelně. Pokud je to možné, využijte speciální balanční podložky na stání, které poskytují nohám oporu a zároveň umožňují drobné pohyby svalů. Je to totiž právě pohyb, který je velmi účinný v boji proti únavě.

Pravidelně o svá chodidla pečujte

Vaše chodidla si zaslouží péči. Proto jim dopřávejte pravidelnou masáž a odpočinek. Masáž pomáhá zlepšit průtok krve v nohou a uvolnit svalové napětí. Další skvělou možností, jak si ulevit od bolesti chodidel, je relaxační lázeň s horkou vodou a solí. Účinná je i aplikace ledových obkladů na postižená místa, aby se snížil zánět a otoky. Můžete také vyzkoušet „hodit si nohy nahoru“ – a to doslova. Po náročném dni v práci není nic lepšího než položit si nohy na vyvýšené místo.

Procvičujte nohy

Pokud pravidelně cvičíte, možná vás ani nenapadlo, že byste se měli zaměřit i na chodidla. Ale je to tak! Procvičování vám může pomoci nejen od bolesti. Jde také o skvělou cestu, jak předcházet deformitám, jako je například vybočení palce. Stačí si vzít malý míček nebo tenisák, položit na něj chodidlo a přenést část váhy. Pak pohybem vycházejícím z kolene přejíždějte nohou tam a zpátky. Dalším skvělým cvikem je například zvedání drobných předmětů ze země prsty u nohou.

Pamatujte, že pokud bolest chodidel přetrvává nebo se zhoršuje, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Odborník vám může poskytnout individuální rady a případně doporučit další léčebné postupy.

Nepodceňujte bolest chodidel! Vyzkoušejte naše praktické tipy a znovu objevte radost z každodenních aktivit. Vaše chodidla vám budou vděčná a vy se budete cítit lépe, když se budete moci bez bolesti věnovat všemu, co vás baví a naplňuje.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: