10. června 2019
Kategorie: PR Tipy

Mandala – omalovánky se silou léčit

Lidé podvědomě hledají to, co nás uvádí do harmonie, ať už se jedná o šumění vody, výhled do krásné krajiny nebo právě oblibu mandal. I proto se symetrické a mnohdy precizně umělecky nazdobené, nejčastěji kruhové obrazce dostaly do módy v podobě šperků, designových interiérů, tetování a tolik populárních omalovánek pro dospělé.

Mandala – nadkulturní a nadčasový fenomén

Mandala, donedávna cizokrajný výraz, sanskrtské označení kruhu, v poslední době zdomácněl i u nás. A je to dobře.

Ačkoliv si většina z nás při slově mandala vybaví orient, tibetské mnichy a jógu, je tento jev ve skutečnosti nadkulturní a jako symbol jednoty a rovnováhy provází všechna společenství a náboženství. Stačí se jen podívat na rozetová okna křesťanských kostelů…

Zharmonizujme se

Už jen pohled na krásu a symetrii mandal nás může uklidnit. A co teprve, když ji tvoříme sami, a zapojíme tak do procesu aspekt kreativního vyjádření, které je tak důležité především pro ženy.

Při kresbě nebo vybarvování se zklidníme a soustředíme pouze na jednu věc. V jógové nauce je odtažení smyslů z vnějšího světa a bodová zaměřenost, koncentrace na specifickou činnost, jedním z osmi kroků na cestě k osvícení a předstupněm samotné meditace.

Nemusíme se nutně stát zenovými mistry, ale tím, že se naučíme například právě kresbou mandal nebo vybarvováním omalovánky s mandalou ventilovat stres, velice pomůžeme nejen sobě, ale i svému okolí.

Jak na nás mandaly působí?

Kromě již zmíněné koncentrace vstupuje do hry terapie barvami, pokud dokončíme kresbu mandaly, můžeme ji na sebe nechat dále působit a poté se sebe ptát, proč jsme použili určité barvy, případně si o nich něco přečíst, a tím se učit rozpoznávat své aktuální rozpoložení, poznat lépe sám sebe.

Během tvorby se můžeme dostat až do stavu automatické kresby, která je čím dál častěji používána k harmonizaci hemisfér. Symboly, které nakreslíme nebo si vybereme k vymalování, mohou mít pro nás hlubší význam a mohou působit až terapeuticky.

Jaké mandaly vybrat?

Pro někoho budou ideální šamanské, keltské a jiné pohanské motivy, pro někoho to budou andělské mandaly nebo léčivé mandaly vytvořené terapeuty, léčiteli reiki apod. Existují například i krásné mandalové omalovánky pro těhotné, aby se napojily na nový aspekt svého ženství. Záleží především na našem nastavení a na tom, co nás osloví a dostane do rovnováhy.

Pokud jsme v dospělosti ztratili smysl a chuť pro tvořivost, mohou být skvělou počáteční berličkou právě nejrůznější omalovánky s mandalou. Už proto, že si můžeme vybrat přesně ty mandaly, které nám jsou intuitivně příjemné.

Jak se do toho pustit?

Neexistuje správný postup, jde jen o vaši radost. Můžete kreslit od ruky, precizně s kružítkem nebo zvolit antistresové omalovánky pro dospělé, kterých je na výběr nepřeberné množství.

Může vám být sympatický postup mnichů, kteří dlouhé hodiny tvoří mandaly z barevného prášku a poté je rozfoukají jako připomínku pomíjivosti světských radostí.

Ať už chcete jen kreslit, odpočinout si, léčit se, prožít hlubší rituál nebo se na mandalu jen dívat při rovnovážných jógových pozicích, možná se budete divit, jak moc vás mandaly mohou těšit, uklidňovat a naplňovat.

Autor: Poznani-knihy

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: