01. prosince 2022
Kategorie: PR Tipy

Moderní betonový plot je vkusný a snadno jej postavíte

Funkční plot si bez betonových prvků neumíme vůbec představit. Dává plotu pevnost, stabilitu, funkční prvky, a když sáhneme po hezkých betonových tvarovkách nebo deskách, tak i design. Co nám umí nabídnout moderní betonové ploty?

Plot je důležitou součástí našich obydlí. Nechceme toho po něm málo, přitom obvykle vlastní chybou stavíme ploty, které nám nenabídnou to, co po plotu žádáme. Obvykle ve snaze ušetřit volíme alternativní a levná řešení. Ta se nám následně prodraží, jakmile se pokusíme udělat plot funkčním.

Ne vždy je nejlevnější řešení nejlevnějším

Typickým příkladem je plot z drátěnky. Nejdříve šetříme na vhodné podezdívce či podhrabových deskách. Pak se divíme, že pes od sousedů je u nás na zahradě jako doma. Na chalupě nám zas slepice od sousedů rozhrabou pečlivě vyrobené záhony s trvalkami, s geotextilií a s mulčem. Zdolat plot bez podezdívky je pro tato zvířata hračka. Škody jsou obrovské, mnohdy nevratné, a můžeme si za ně sami.

Dalším případem nevhodného použití drátěnky je v místech, kde je důležitým požadavkem soukromí. Abychom pak zamezili nežádoucím pohledům, přivazujeme na plot stínící sítě, či k drátěnce vysazujeme živý plot. Ten však nenaroste ze dne na den a zcela zásadně zvyšuje náročnost zahrady na údržbu. Nutný je střih dvakrát v roce, jestliže si pořídíme plot, který roste rychle, tak i čtyřikrát ročně. Nemluvě o drahé sadbě živého plotu.

Jak položit dobré základy kvalitnímu plotu?

Plot může mít mnoho podob, co v něm ale zůstává neměnné, je potřeba kvalitních betonových části. Dnes již nemusíte nič šalovat. Nejlepší volbou při budování podezdívky, pro vyrovnávání povrchu, ale i pro stavbu sloupků, je kvalitní ztracené bednění. Jeho využití při stavbě znamená časovou i finanční úsporu. Ztracené bednění jde využít i pro plotové zídky, které pak lze obložit, případně ponechat v surovém stavu. Dnes je totiž přiznaný běžný beton módním hitem.

Ztracené bednění od Presbeton je oblíbené mezi stavaři i domácími kutily, kteří se do stavby plotu pouštějí svépomocí. Je přesné a mrazuvzdorné.

Zdicí tvarovky z vás udělají profi stavitele

Skvělou možností, jak na celozděný plot, nebo na perfektně vypadající a kvalitní vyzděné části plotu, je využití zdicích tvarovek. Presbeton nabízí několik modelů bloků v různém designu. Váš plot tak může vypadat jako z přírodních kamenných bloků, z cihel, nebo prostě mít vzhled dokonalého moderního plotu. Zdicí tvarovky lze využít pro plné ploty, sloupky, ale též jako oplocení kombinované se dřevem na plotových dílcích, či třeba s kovem (moderní i tradiční kované dílce). Betonový plot tak vlastně vůbec nemusí jako z betonu vypadat. I když v dnešní době, kdy je šedý beton v exteriéru i v interiéru velkým hitem, žádáme mnohdy pravý opak.

Zdicí tvarovky se dají použít i jako opakující se prvek na zahradě. Tím se plot ještě více spojí se zahradou. Hodí se třeba při stavbě pergoly, pro vyvýšené záhony i další zahradní architektonické prvky. S tvarovkami se snadno pracuje a skvěle vypadají.

Betonové plotové dílce

Tvarovkami ale možnosti pro budování betonového plotu nekončí. Další variantou jsou betonové ploty z desek. Na deskové ploty jste mohli narazit v různých nevkusných historizujících verzích. Ty od Presbeton jsou však velice vkusné a představují jednu z nejsnadnějších možností, jak vybudovat rychle vkusný, pevný a neprůhledný plot kolem svého pozemku. Deskové betonové ploty Presbeton se vyrábí pro konečnou výšku 120 cm, 160 cm, 200 cm a 240 cm. Jde o montovaný systém složený z nosných sloupků koncových, rohových i průběžných, zákrytových desek i výplňových materiálů.

Ani deskové ploty z betonu nemusí být jen šedé. K dispozici je i hnědá varianta. Vybrat si lze též hladké či reliéfní provedení.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: