Podlaha ze sádrokartonu nabízí skvělé vlastnosti a šetří čas
Využití sádrokartonu je pestré, ale ve výčtu se většinou objevují podhledy a příčky. Ovšem podlaha? Kdekoho to překvapí, ale panely z lisované sádrové hmoty se skutečně používají také pro tento účel. Jsou relativně lehké, ale přesto pevné – a navíc moc nestojí. Na která místa jsou jako stvořená a co byste o nich měli vědět, než se jim rozhodnete dát šanci?
Kde se sádrokartonová podlaha používá a jaké jsou její výhody?
Podlaha ze sádrokartonu je správnou volbou zejména do montovaného domu či dřevostavby – v daných typech staveb by totiž podlaha z konvenčních materiálů zbytečně přitahovala vlhkost. Oproti anhydritu a betonu jsou navíc sádrokartonové panely mnohem lehčí, takže zbytečně nezatěžují konstrukci daného objektu. Právě z tohoto důvodu ji podlaháři doporučují i v podkroví a na obyvatelných půdách.
Mezi další výhody podlahy ze sádrokartonových desek patří pevnost. Navzdory nízké hmotnosti snese zatížení až 260 kg na ploše 2,5 cm² (odpovídá přibližně palci ruky).
Dalším benefitem je rychlé zrání. Podlahovou krytinu lze na sádrokartonový povrch položit již po 24 hodinách. Pro srovnání: beton zraje cca 28 dní a anhydrit min. 60 dní.
Za zmínku stojí také velmi slušná izolace hluku. Společně s kročejovou izolací pak sádrokarton tvoří silnou dvojku, která vytvoří povrch, po němž budete kráčet takřka neslyšně.
S jakým finálním povrchem si sádrokarton sedne?
Vlastnosti sádrokartonové podlahy oceníte v případě koberce, plovoučky, dlažby, ale třeba i korkové podlahy. Univerzální charakter sádrokartonových desek umožňuje kombinaci s libovolnou finální krytinou. U plovoucí podlahy si však musíte pohlídat, aby mezi SDK deskami a dílci byla i kročejová izolace. V případě dlažby pak na podlahu nedávejte dlaždičky větší než 33×33 cm a tloušťce 1 cm – větší rozměry jsou samozřejmě možné, ale vyžadují dvě vrstvy sádrokartonu.