31. července 2021
Kategorie: PR Tipy

Pojištění odpovědnosti: Ochrana, která má smysl

Pojištění odpovědnosti, které si z prozaických důvodů vysloužilo trefnou přezdívku „pojistka na blbost“, je podle odborníků jedním z nejdůležitějších pojistných produktů. O vyhozených penězích nemůže být řeč, nehody se stávají téměř každému, a to jak v práci, tak při činnostech v běžném občanském životě.

Škoda způsobená v zaměstnání

Člověk tráví v práci přibližně třetinu pracovního dne, což je dost času na to, aby způsobil nějakou tu nehodu. Stát se může doslova cokoliv – ke škodám může dojít ve výrobní hale i v kanceláři. Stačí malá chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Na mysli máme kávu vylitou do firemního notebooku či náraz vysokozdvižným vozíkem do regálu s křehkým zbožím.

Pokud se zaměstnavateli podaří škodu prokázat, může po zaměstnanci požadovat náhradu ve výši až 4,5 násobku jeho platu. Ale jsou i případy, kdy je náhrada škody neomezená – například v souvislosti s písemně uzavřenou dohodou (např. o schodku na svěřených hodnotách nebo o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů).

Nutno však podotknout, že ani kvalitní pojištění odpovědnosti zaměstnance není „všelék“. Každá pojišťovna uvádí výluky – ochrana se nevztahuje na případy, kdy pojištěnec škodu způsobí úmyslně či pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

Katastrofa na každém kroku

Pojištění proti blbosti může být k nezaplacení i v běžném občanském životě, kde hrozí snad ještě více rizik než v práci. Stačí se projít do parku se psem, který se utrhne z vodítka a vplete se do cesty cyklistovi. A nebo nedejbože uteče na silnici a způsobí dopravní nehodu.

Pojištění odpovědnosti se samozřejmě hodí i lidem, kteří nevlastní žádného zvířecího mazlíčka. Vtahuje se například na škody způsobené neopatrným počínáním v domácnosti – třeba na vytopení sousedního bytu.

Oba typy pojištění odpovědnosti nabízí za výhodných podmínek například ERGO pojišťovna.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: