30. července 2021
Kategorie: PR Tipy

Poradíme, jak vytvořit moderní obývák

Obývací pokoj je jednou z nejfrekventovanějších místností v domě, proto bychom se měli snažit o to, aby nám v něm bylo příjemně a hezky. Velký vliv na celkovém pocitu z místnosti má i její vybavení. Snažme se proto z obýváku vytvořit nejen útulné, ale také stylové a moderní místo k životu. Prozraďme si, co by mělo být jeho nedílnou součástí.

Ze všeho nejdříve si vyberte svůj vlastní styl

Než se pustíte do výběru jednotlivých barev a interiérového zařízení, je zapotřebí si řádně promyslet, do jakého stylu svůj obývák zařídíte. Jinak se z vašeho obývacího pokoje stane spíše kýčovitá místnost plná harampádí, jež k sobě vůbec nejde.

V posledních letech se do popředí dostal především minimalismus, který do domova vnáší jednoduché linie, kombinaci neutrálních barevných odstínů, oblíbený kontrast černé a bílé, a především prostor. Tento styl totiž zakazuje kupovat si hlouposti a plnit jimi police nebo rohy místností.

V podobném duchu se nese i skandinávské bydlení, jež je také hitem poslední doby. Zde se sází především na světlo, proto záclony nebo závěsy nemají v oknech své místo.

Barvy ovlivňují naši náladu, myslete na to

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro konkrétní styl bydlení, často už víte, jaké barvy budou stěny obývacího pokoje nést. V případě zmiňovaných dvou stylů bydlení se jede v neutrálních kolejích a sází se na bílou, šedou nebo krémovou. Skandinávský styl má povoleny i pastelové tóny, které však není dobré mít na všech čtyřech zdech.

Při malování se nebojte být trochu hraví. Naneste barevný odstín na jednu, dvě stěny, ostatní ponechte světlejší. Myslete na to, že daný tón výraznou měrou ovlivňuje vaši náladu. I proto se do obývacích pokojů nepřidává příliš mnoho červené, která v lidech vzbuzuje agresi.

Sedací souprava jako dominanta pokoje

Přecházíme k nábytku. Výběr jednotlivých kusů není zrovna snadný, nabídka je opravdu pestrá. Co se týče moderního obývacího pokoje, vyhrává černá sedací souprava, která se pyšní jedním ohromným benefitem – chlupy od domácích mazlíčků nebo nečistoty na ní  nejsou příliš vidět.

Při výběru sedací soupravy je klíčové vědět, jak velká rodina je, kolik má členů nebo jak velký je prostor, který se nám nabízí. Je logické, že do malého obýváku nepůjde velká pohovka ve tvaru písmene “U”, stejně tak vícečlenné domácnosti se nebudou pyšnit pouze dvoumístnou pohovkou namířenou na televizi.

Televize do každého moderního obýváku

Tím se dostáváme k výběru televizí. I když je pravdou, že v moderních domácnostech se nyní televize spíše nevyskytuje než vyskytuje, na druhou stranu by bylo otázkou, kam by se nasměrovala pohovka. Televize navíc poskytuje příjemný relax po náročném dni, proto není nic špatného na tom, když si ji umístíte do svého obýváku.

Pamatujte ale na jedno – před výběrem ideálního spotřebiče je dobré projít si test televizí, který s výběrem pomůže. Každá televize má trochu jiné parametry a díky testu se nebudete muset celou nabídkou probírat dlouhé dny, ne-li týdny. Výběr tohoto společníka bude rázem otázkou pár minut.

Koberec se už nenosí

Ať už si zařizujete nový příbytek nebo jste se rozhodli pro dlouho odkládanou rekonstrukci obýváku, myslete na jedno – koberec musí pryč. Tedy pokud mluvíme o tom, který je položen v celé místnosti. Takzvané kusové koberce jsou povoleny, jiné však nikoliv.

Místo nich je lepší plovoucí podlaha, která je daleko praktičtější. Hospodyňky jistě ocení, že se v porovnání s kobercem snáze udržuje (stačí jen vyluxovat nebo vytřít a je hned jako nová), navíc se pod ní dá krásně nainstalovat podlahové topení, což je trend dneška, který umí výraznou měrou snížit náklady spojené s vytápěním.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: