Pracovní pohovor: 7 otázek, na které se zeptejte vy
Každý z nás velmi pravděpodobně alespoň jednou za život zažije pracovní pohovor. Klíčem k úspěšnému získání vysněného zaměstnání je dobrá příprava. Ta by měla zahrnovat výběr vhodného oblečení, trénink neverbální komunikace a zkoušku odpovědí na nejčastější otázky personalistů. Pokud však na vašem pohovoru chcete opravdu zazářit, připravte si také vhodné otázky, na které se zeptáte vy. Představujeme 7 vhodných otázek, které by měly padnout z vaší strany stolu.
Pracovní pohovor by měl být diskuze
Určitě neplatí, že byste na pohovoru na vaši vysněnou práci nemohli říct nic navíc. Dle odborníků na personalistiku by měl pracovní pohovor ideálně představovat diskuzi obou stran, které se vzájemně potřebují poznat. Dojem tedy určitě nezkazíte (možná právě naopak) pokud čas od času přihodíte otázku také z vaší strany. Nebo si je můžete nechat na závěr pohovoru a zanechat tak po sobě dobrý dojem na konec.
Vždy se ptejte slušně, k věci a se zápalem. Tak vyjádříte před personalistou skutečný zájem o práci a zapamatuje si vás jako vhodného kandidáta, což je nejdůležitější.
Seznam 7 otázek, na které se na pohovoru zeptejte vy
Pozorně naslouchejte po celou dobu pohovoru, a pokud vám někdo nevědomě zodpoví přichystanou otázku, již se na ni neptejte. Můžete si ujasnit detaily a tak podobně, ale ptát se na stejné dotazy, které již padly, neudělá nejlepší dojem. Připravte si několik otázek do zálohy, použít však nemusíte nutně všechny. Vyberte takové, které se budou hodit k debatě a směru diskuze.
1/ Jaké projekty nebo jiné úkoly bych po svém nástupu řešil/a jako první?
Tato otázka vám dává možnost připravit se na skutečné úkoly nebo problémy, které by na vás padly hned první dny v práci. Usnadní vám to nástup do práce i přechod na nový režim. Zároveň nenápadně podsunete personalistovi informaci, že vás přijme. Váš záměr může sice odhalit, stále jste jej dostatečně skryli pod roušku otázky, která vás zajímá.
Také si ověříte znalosti personalisty o vaší budoucí pozici a to, jak moc je zasvěcen do chodu firmy a pracovní náplně jeho kolegů. To pro vás může být znakem dobrého kolektivu a informovanosti ve firmě.
2/ Jaké jsou typické vlastnosti člověka nebo co musí umět, aby na této pozici uspěl?
I zde si vytváříte nenápadný prostor pro své vlastní zlepšení a práci na sobě. Dále odhalíte, co pro zaměstnavatele znamená úspěch na této pozici, kde je ta pomyslná meta, ke které byste měli mířit. A tomu se říká dvě mouchy jednou ranou.
3/ Jak vypadá typický pracovní den na této pozici?
Možná vám připadá taková otázka příliš široká a obecná, jelikož vám každý odpoví, že každý den je jiný. No jistě, ale přesto se zde určitě dozvíte i nějaké náležitosti každodenního chodu ve firmě, které se pro vás mohou stát užitečnými. Vaše představa o budoucí pozici se vám zase trochu více přiblíží a vyjasní a vy se tak budete moct připravit na skvělý nástup do nové práce.
4/ Jsou zde nějaké možnosti dalšího vzdělávání?
Touto otázkou rozhodně zabrnkáte na strunu každému zaměstnavateli, který vítá zápal do práce. Taktním a zajímavým způsobem projevíte zájem o pracovní pozici a zároveň se dozvíte opravdové možnosti a benefity, které firma nabízí.
Některé společnosti mají celý vzdělávací systém, školení a kurzy, které musí zaměstnanci (často povinně) absolvovat. Tím, že se na ně zeptáte již takto dopředu, projevíte zájem o vzdělání a zapíšete se jako vhodný kandidát o práci.
5/ Co vás konkrétně nejvíce baví na práci v této firmě?
Dost možná touto otázkou svého potenciálního zaměstnavatele nebo personalistu vyvede z míry, jelikož na takový dotaz nebude připravený. To však dokáže často vyvolat úsměv na tváři a jeho rozpaky mu připomenou, jak se asi cítíte vy pod náporem otázek na tělo. A vy se opět dozvíte něco navíc o budoucím zaměstnání a navážete osobitější vztah.
6/ Mohu očekávat nějaké zaškolování nováčka, pokud mě přijmete?
Při této otázce opět nenápadně podsouváte druhé straně informaci, že vás přijmou, což nemůže být nikdy na škodu. Dále se dozvíte, jaký postup vás pravděpodobně čeká v první dny práce a co všechno se dozvíte od ostatních. Jinými slovy: co všechno si naopak budete muset dostudovat a připravit vy sami. Být připraven se jednoduše vyplatí.
7/ Je zde nějaká možnost kariérního růstu nebo práce na sobě?
Personalistu nebo zaměstnavatele jistě potěší váš zájem o růst ve firmě, zvlášť pokud je opravdu možný a na místě. K tomuto dotazu můžete dodat také nějakou časovou osu, kterou očekáváte – například v rámci dvou let. Jedná se vlastně o obrácenou otázku: Jaké jsou vaše cíle v budoucnu? Kde se vidíte za X let?, která často padá z úst personalistů.
Co na pohovoru neříkat
Jak si nezazdít dveře, ale nechat je naopak dokořán otevřené? Určitě existují témata, která byste na pohovoru neměli otevírat. O to, že neprojevíte zájem o firmu, protože se na nic nezeptáte, nemusíte mít díky výše zmíněným otázkám strach.
Dalším kritickým bodem může být přílišné lpění na penězích. Ty by rozhodně neměly být jediným a nejdůležitějším kritériem, proč se na danou pozici hlásíte. Samozřejmě chápeme, že se jedná o důležitou součást života, avšak pokud vám na prvním kole zaměstnavatel nechce prozradit předpokládaný plat, nelpěte na tom a jděte i na druhé kolo. Zároveň mějte na paměti, že se plat může stát součástí budoucí diskuze, kdy se dohodnete na zajímavé částce pro obě strany.
Nikdy nenadávejte na předchozí práci, vedoucího, zaměstnavatele nebo firmu, ve které jste pracovali. I přesto, že váš rozchod nemusel proběhnout úplně hladce, nechte si tuto skutečnost pro sebe. Vyjadřujte se raději neutrálně a nestěžujte si. Lepší je hledat pozitiva a nové výzvy a těmi svůj odchod odůvodnit.