Údržba dřevěných palubek na terase
28. listopadu 2023
Kategorie: PR Tipy

Rady a tipy, jak udržet dřevěné palubky dlouho ve skvělé kondici

Dřevěné palubky propůjčí vašemu domovu neopakovatelný charakter, vnesou do něj kus přírody a útulnou, teplou atmosféru. Aby však sloužily a dělaly vám radost co nejdéle, a zároveň si zachovaly svůj přitažlivý vzhled, je důležité věnovat jim pravidelnou a správnou péči. Pojďme se společně detailněji podívat, jak na to.

Důležitost péče o dřevěné palubky

Dřevěné palubky jsou oblíbeným materiálem, který nachází v interiérech i exteriérech široké využití, ať už v podobě podlah, obložení stěn, podbití střech či jako terasová prkna. V závislosti na zakomponování do domácnosti či venkovních prostor jsou pak vystaveny různým vlivům, jako je vlhkost, mráz, UV záření, zátěž chůzí či nábytkem a další. Bez správné péče mohou rychle ztrácet svůj lesk, barvu, a dokonce i pevnost, může docházet k popraskání či kroucení dřeva.

Různé prostředí, různá péče

Základem péče o všechny dřevěné palubky je pravidelná impregnace a natírání vhodnými oleji či lazurami, které prodlouží životnost dřeva. Na podlahy nanášejte impregnaci 1-2× ročně, na stěnové obložení dle potřeby. Další údržba se pak může odvíjet od toho, kde jsou palubky umístěny a jakým vlivům či zátěži jsou vystaveny.

Interiérové palubky (stropy, podlahy, stěny)

  • Čištění: Pravidelně vysávejte nebo zametejte prach, pavučiny a další nečistoty.
  • Ochrana: Použijte vhodný ochranný vosk nebo olej pro zachování lesku a ochrany před poškrábáním a jiným poškozením.

Terasová prkna

  • Čištění: Pravidelně odstraňujte listí, nečistoty a řasy, které mohou způsobit hnilobu nebo kluzkost.
  • Ošetření: Tajemství úspěchu, jak prodloužit životnost terasových prken, tkví v pravidelné aplikaci UV ochranného oleje nebo lazury, která venkovní palubky ochrání před povětrnostními vlivy, jako je sluneční záření, vlhkost či mráz, stejně jako před hnilobou a škůdci.

TIP: Zelený mech a řasy na palubkách jednoduše odstraníte pomocí mýdlové vody. Stačí ji nanést a po krátké době spláchnout vodou.

U podlahových prken, ať už v interiéru či exteriéru, zajistěte dobré odvodnění, aby se na nich netvořily kaluže. Pravidelně kontrolujte spáry mezi prkny a odstraňte zbytky nečistot, které by mohly podpořit hnilobu. Osazením dostatečného množství kotevních bodů předejdete také prohýbání prken.

Listnaté vs. jehličnaté dřeviny

Péče se může mírně lišit i v závislosti na druhu dřeva, ze kterého jsou palubky vyrobeny. Každý typ dřeva totiž může mít specifické požadavky.

  • Smrk a borovice: Pravidelně aplikujte ochranný olej pro prevenci proti vysychání a praskání. Obvykle se používají bezbarvé oleje, které zvýrazní kresbu dřeva.
  • Dub a teak: Tyto tvrdé dřeviny vyžadují méně častou, ale důkladnou údržbu, včetně pravidelného ošetření olejem nebo voskem. U listnatých dřevin je možné zvolit i pigmentované lazury, které dřevu propůjčí zajímavý odstín. Na stěny se hodí spíše tenkovrstvé lazury, na podlahy odolnější silnovrstvé nátěry.

Další triky pro prodloužení životnosti palubek

U nábytku, který umisťujete na podlahu z palubek, používejte měkké podložky, abyste předešli poškrábání podlahy. Vyvarujte se nadměrné vlhkosti a okamžitě otírejte rozlitou vodu. Pokud objevíte poškození, ideálně ho co nejdříve opravte. Pokud je většího rozsahu nebo je prkno napadeno hnilobou, raději jej co nejdříve nahraďte novým.

Správná péče o dřevěné palubky vám zajistí, že budou sloužit a zdobit váš domov po mnoho let. Pravidelná a důkladná údržba se proto určitě vyplatí. Dřevěné palubky vám to oplatí mnohaletou životností a stále krásným vzhledem.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: