29. února 2024
Kategorie: PR Tipy

Suchý únor jako start zdravějšího životního stylu

Suchý únor je sice stále populárnější iniciativou, ke které se přidává každoročně větší množství mužů a žen, sám o sobě je ale spíše symbolem, který by měl nastartovat dlouhodobější změnu. Jak by vaše cesta od suchého února za zdravějším životním stylem mohla vypadat?

Na počátku může být pohrdání

Kdo ještě suchý únor nezkusil, ten jen těžko může pochopit ty, kteří tak učinili. Je jednoduché okolí odsoudit, nepřiznat si, že i vy možná pijete více, než by bylo zdrávo. Ostatně máte rodinu, zaměstnání, stíháte všechny povinnosti, tak proč byste si nemohli s přáteli zajít na pivo, nebo si večer otevřít lahev vína?

Problém je v tom, že alkohol je velice plíživou návykovou látkou. V průběhu let lidé pravidelně konzumované množství nenápadně navyšují. Alkoholikem se nestal nikdo přes noc. Přistupujte tedy k věci s pokorou. Do suchého února vás nikdo nenutí. Také vám ale rozhodně neuškodí, pokud se k této iniciativě zkusíte přidat. Zkusíte to?

Najednou přijde šok

Realita na vás udeří velice rychle. Najednou zjistíte, jak často po práci na pivo s kolegy či přáteli vlastně chodíte, nebo jak místo toho zajdete do obchodu pro lahev či plechovku něčeho na doma.

Protože si nic z toho dopřát nemůžete, najednou vlastně nevíte, co budete večer či odpoledne dělat. Žádné jiné záliby totiž nemáte. A tak první dny jsou plné prázdnoty, zmatenosti i určitého procitnutí. Věci nejsou tak, jak jste si mysleli.

Přijít mohou deprese i euforie

Zejména lidé, kteří alkohol pili opravdu často ve vyšších dávkách, najednou pocítí prudké změny nálad. Může jít o deprese, které souvisejí s abstinenčními příznaky, nebo naopak o euforické stavy související s poznáním, že vlastně bez alkoholu žít dokážete. A že mnohdy bez něj dokážete žít život mnohem kvalitnější.

Kromě toho vaší náladě pomůže detoxikace. Vaše tělo se začne zbavovat škodlivých látek, které jste mu neustále dodávali. A vy se tak začnete cítit mnohem lépe i po fyzické stránce. Budete se cítit tak dobře, jak už jste se necítili mnoho let. Počáteční deprese tak vystřídá nadšení z toho, že jste dokázali vystoupit z mnohaletého stereotypu a ve vašem životě se něco mění.

Důležité je pokračovat

Následně je dobré si uvědomit, že kvalitnější život můžete mít dlouhodobě. Neznamená to, že už byste se nikdy neměli dotknout alkoholu. Ten skutečně do jisté míry patří k našemu společenskému a kulturnímu životu stejně tak jako k naší gastronomii. Je ale dobré udržet ve věcech určitou rovnováhu. Právě suchý únor vám může k tomuto poznání dopomoci.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: