18. března 2023
Kategorie: PR Tipy

Technologie výherních automatů: Od prvního ručního mechanismu po dnešní digitální stroje

Věřili byste, že vynález hracího automatu oslavil už 135. výročí? Za tu dobu se díky moderním technologiím výrazně změnil. Víme, jak fungoval první prototyp i co umí dnešní digitální stroje.

První výherní automaty

Za předchůdce herního automatu je považován vynález firmy Sittmann and Pitt, která se už dříve proslavila arkádovými hrami. Kreativita jejich tvůrců byla neskutečná. Pravděpodobně by jim záviděli i dnešní programátoři, kteří vytvářejí počítačové hry nebo online casina pro české hráče.

Tehdy sestrojili první pokerový automat. Disponoval pěti bubny a několika desítkami hracích karet a vypadal spíše jako obrovská skříň. Zajímavé je, že fungoval jen pomocí ručního mechanismu – hráč ho musel aktivovat pákou. Výplatní systém zatím chyběl, za odměnu si výherci mohli na baru vyzvednout drinky nebo různé cukrovinky, hlavně bonbóny a žvýkačky.

První hrací automat pak postavil Charles Fey v roce 1894. Předchozí verzi hodně zmodernizoval, a to tak, že bubny nahradil třemi válci a hrací karty pouhými pěti symboly. Šlo o dobře známé srdce, piky, podkovy, diamanty a zvony. Výhra se tak určovala mnohem snadněji, hlavní cenu značily tři zvony, proto se mu začalo přezdívat Liberty Bell.

Zakázané ovoce nejlíp chutná

Začátkem 20. století se ale svobodné zábavě zrovna moc nedařilo. Přišla vlna zákazů a v  mnoha zemích nebylo možné hrací automaty provozovat, alespoň ne oficiálně. Vyrábět se ale nepřestaly a časem znovu získávaly na popularitě. Tehdy je mnoho lidí nazývalo ovocnými stroji, protože výhry často odpovídaly ovoci nebo bonbónům, které se v danou chvíli shodovaly. V každém případě by bylo zajímavé, kdyby tehdejší hráči mohli napsat recenzie online kasín na slovenskeonlinecasino.com, jako to dělají dnes.

Zaručené tipy, jak vyhrát?

S dalším vývojem se lidé snažili výherní automaty obelstít. Nešlo o žádné složité počítání pravděpodobnosti, ale o různé triky s rychlým a pomalým pouštěním páky. Někdy se jim zadařilo, jindy ne – pak tvrdili, že je okradl jednoruký bandita, jak se tehdy hracím automatům přezdívalo.

Elektromechanické stroje

Digitalizace herních automatů je teprve otázkou posledních 30 let. Už v roce 1964 ale nahradily ruční pohon elektrické kotouče a nastala doba automatických výplat. Vydat uměly až pět set mincí, což bylo pro hráče mnohem zajímavější než sladkosti.

Moderní technologie současnosti

Další fázi můžeme nazvat jako éru video slotů, které byly poprvé představeny v Las Vegas v roce 1976. Oblíbené jsou dodnes, ale ve většině kasin a heren už je budete hledat jen těžko. Byly totiž nahrazeny plně digitalizovanými variantami.

Se začátkem 90. let jsou pak spjaté vylepšené videoautomaty. Ty byly vybavené stejnými televizními jednotkami jako arkádové hry. Připojovaly se tedy k procesoru a sloužily pouze jako monitory. Po vynálezu online slotů v roce 1994 se jejich vývoj zastavil a dnes už se řadí spíše k retro zábavě.

V současnosti už vše zvládají počítačové čipy, které jsou extrémně malé, ale velmi šikovné. Díky softwaru známému jako generátor náhodných čísel dokážou vypočítat mnohem víc, než si myslíte, a to od vyhodnocování rizik přes nejčastější časy hraní až po objemy jednotlivých transakcí. A co je na tom nejlepší? Při hraní už nepotřebujete žádný obrovský automat ani notebook. Stačí vám mobilní aplikace v telefonu a připojení k internetu.

Upozornění: Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: