06. června 2023
Kategorie: PR Tipy

Vitamíny na zdravé močové ústrojí

Onemocnění močového ústrojí patří k těm vůbec nejméně příjemným. Proto je na místě o něj dobře pečovat, abychom riziko těchto obtíží minimalizovali. Pojďme se společně podívat, které vitaminy mají na močový systém našeho těla pozitivní vliv.

Co je to vlastně močové ústrojí?

Na úvod je dobré si stručně uvést, co je to vlastně močové ústrojí. Každý sice tak trochu tušíme, o čem je řeč, ale s jistotou všechny části tohoto tělního ústrojí neznáme.

Součástí močového systému jsou ledviny, které filtrují krev a vytvářejí moč. Moč je dále vedena močovodem do močového měchýře, ve kterém je moč uložena až do jejího vyloučení. To může být několik minut i několik hodin v závislosti na tom, kdy navštívíme toaletu. Kapacita močového měchýře dospělého člověka se pohybuje kolem 500 ml tekutiny. Také včasné pravidelné vylučování mimochodem snižuje riziko vzniku infekce močových cest.

Tip: Pokud máte opačný problém, tedy že nemůžete moč zadržet, mohou vám pomoci inkontinenční kalhotky.

Při vyprázdnění je moč vedena močovou trubicí ven z našeho těla.

Vitamin C

Vitamin C patří k nejdůležitějším antioxidantům v našem těle. Pomáhá zajistit správnou funkčnost našeho imunitního systému, čímž rovněž zvyšuje ochranu močových cest proti propuknutí infekce. Dále vitamin C pomáhá snižovat tvorbu močových kamenů. Hojně se vyskytuje například v citrusech.

Vitamin B6

Vitamin B6 podporuje správnou funkci ledvin a rovněž brání vzniku ledvinových kamenů. Najdete jej například v mořských plodech, masu nebo ořechách. Pozor na to, že stejně jako je pro tělo nepříznivý nedostatek vitaminu B6, může být škodlivý jeho nadbytek.

Vitamin D

Nedostatkem vitaminu D trpí značná část moderní populace. Pro jeho tvorbu je totiž mimo jiné potřeba sluneční svit, kterého se většině z nás v dnešní době dostává nedostatek. Nízká hladina může mít celou řadu nepříznivých dopadů na naše tělo včetně zvýšeného rizika infekcí, močové cesty nevyjímaje.

Vitamin E

Jde o účinný antioxidant, které pomáhá chránit naše buňky před poškozením volnými radikály. I vitamin E prospívá zdraví našeho močového ústrojí.

Máte obtíže? Sáhněte po brusinkách

Mezi osvědčené přírodní pomocníky v případě obtíží s močovou soustavou se řadí brusinky. Ať už sáhnete po čerstvých či sušených plodech, nebo doplňku stravy, neuděláte chybu. Podobně účinný je šípkový čaj. Kromě toho nezapomeňte na dostatečný přísun čisté vody.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: