29. března 2022
Kategorie: PR Tipy

Výstava v plzeňském pivovaru Proud: Proud pro pohon a světlo

Součástí prohlídky pivovaru Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje,  bude od 1. dubna nová výstava s názvem Proud pro pohon a světlo.

Poutavá expozice přibližuje cestu historií energetického zázemí pivovaru k výjimečné budově elektrické centrály pivovaru adaptované na experimentální pivovar Proud. Na 16 velkoformátových panelech je atraktivní formou prezentována řada zajímavých informací včetně unikátních historických fotografií a plánů.

Výstava Proud pro pohon a světlo nabízí nevšední pohled do technického zákulisí plzeňského pivovaru. K výrobě piva totiž nestačí pouze suroviny, je potřeba také energie. Nejprve to byla koňská a lidská síla, pak éra parních strojů. Výroba elektrické energie v pivovaru je provázána se slavným vynálezcem Františkem Křižíkem. K předním osobnostem technického rozvoje tehdejšího Měšťanského pivovaru patří inženýr s vizí, František Spalek. Navrhl pět unikátních technických staveb pro vodní hospodářství a energetickou soběstačnost pivovaru, jednou z nich byla právě elektrická centrála, dnešní sídlo Proudu. Nadčasovému Spalkovu projektu je rovněž věnována část výstavy.

Prohlídky pivovaru Proud, jejichž součástí je i výstava, se konají každý pátek v 16.30 a sobotu v 10.45 a 12.45 hodin.

O pivovaru Proud

Experimentální pivovar Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje, uvařil první várku 29. 9. 2020. Ve stálé nabídce pivovaru Proud je nyní TheMže – English Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14 a nealkoholické pivo Proovan. Pivovar připravuje různé sezónní speciály, ve spolupráci s dalšími zajímavými partnery experimentuje v rámci limitovaných edic nebo řady barrel-aged, tedy piv stařených v dubových sudech po whisky či víně.

Mnohá z těchto piv si již získala nejen četné fanoušky, ale také uznání odborných porot na českých i mezinárodních pivních soutěžích. V roce 2021 mezi ně přibyla zlatá a stříbrná medaile z International Beer Festival Budweis a vítězství ve dvou kategoriích soutěže Cerevisia Specialis – Pivní speciál. Pivovar počítá s roční produkcí v řádu několika tisíc hektolitrů piv v sudech a skleněných lahvích.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: