04. září 2020
Kategorie: Jak vyrobit

Co vše můžete vyrobit z peroxidu?

Vaše láhev peroxidu vodíku je příliš cenná na to, aby zůstala v lékárničce. Zatímco levná kapalina je známá pro své lékařské použití a bělení vlasů, je to také všestranná látka, kterou lze použít mnoha jinými způsoby.

Peroxid vodíku (vzorec H2O2) je chemická sloučenina, která je kombinací vodíku a vody. Čirá kapalina působí jako mírné antiseptikum a má různou účinnost podle svého účelu: 3 procenta (použití v domácnosti), 6 až 10 procent (bělení vlasů), 35 procent (kvalita potravin) a 90 procent (průmyslová).

Odstraňte skvrny od potu

Přiznejme si to, hnědo-žluté skvrny v podpaží jsou trapné. A přitěžující, zejména pokud se objeví na docela novém oděvu. Vymažte je vytvořením roztoku jedné části mycí kapaliny a dvou částí peroxidu vodíku a poté naneste na skvrnu asi na hodinu. Omyjte ve studené vodě, poté osušte. Poznámka: Tvrdá skvrna může také vyžadovat drhnutí jedlou sodou.

Zbavte se plísní

Peroxid vodíku – 35 procentní verze – pomáhá v boji proti infekcím plísněmi. Naneste jen několik kapek na místo, kde se plíseň objeví.

Vyčistěte myčku nádobí

K čištění myčky používejte peroxid vodíku. Peroxid vodíku můžete nastříkat přímo do spotřebiče, nechte ho trochu působit a poté jej vytřete. Nebo si můžete vytvořit čisticí „bombu“ s peroxidem vodíku, jedlou sodu a éterickým olejem. Smíchejte je a pomocí lopatky na zmrzlinu vyjměte kulaté koule. Nechte je uschnout přes noc. Chcete-li použít, umístěte bombu na spodní část myčky. Poté smíchejte bílý ocet a tekutý prací prostředek na mytí nádobí ve skleněné nebo keramické misce a vložte do horní části myčky. Když provedete cyklus s bombou (spolu s octem a saponátem), peroxid bělí a čistí spotřebič, zatímco jedlá soda ho drhne a olej poskytuje svěží vůni.

Vybělí téměř cokoliv

Peroxid vodíku je skvělý při bělení a rozjasňování mnoha předmětů, jako jsou obarvené dlaždice, špinavá spárovací hmota a dokonce i nehty. V posledním případě kombinujte jednu část peroxidu vodíku se dvěma díly jedlé sody a třete pastu na nehty. Počkejte dvě nebo tři minuty a poté opláchněte.  Pro bělení spárovací hmoty buď nalijte peroxid vodíku přímo na dlaždici, nebo vytvořte pastu s jedlou sodou a vydrhněte.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: