22. dubna 2016
Kategorie: Zdraví

Jaké jsou příčiny vzniku křečových žil a jak jim předcházet?

Také jste slyšeli „hlášku“, že křečovými žílami trpí častěji ženy než muži? Není pravdivá, protože ani toto onemocnění se mužskému pohlaví nevyhýbá. Jen ženy pečují o svůj vzhled daleko lépe, proto si všimnou stavu svých nohou dříve.

Příčiny vzniku

Příčina vzniku onemocnění zatím zůstává pro lékaře tajemstvím, i když se už v roce 1945 před naším letopočtem o odstranění křečových žil usiloval římský lékař Cornelius Celsus. Na druhé straně jsou ale známy faktory, které mají na vznik nemoci vliv, a to genetické dispozice a profesionální zátěž.

Lidé (prodavači, výčepní v restaurace, stánkaři…), kteří stojí dlouhé hodiny na jednom místě, nebo popocházejí sotva pár kroků, mají větší pravděpodobnost problémů s křečovými žílami. Lékaři také upozorňují na to, že svou roli hraje i pilulková antikoncepce, úrazy nohou, sádrový obvaz, či těhotenství.

Jak předcházet vzniku křečových žil?

Aby se u vás tato nemoc neobjevila, dodržujte prevenci v podobě cvičení a pravidelného pohybu. Teď možná namítnete, že při dnešním životním stylu, pracovní době a péči o domácnost vám nezbývá čas chodit ještě cvičit. Ale neboje, k pohybu vám stačí svižná třicetiminutová procházka několikrát do týdne.

Spojení příjemný s užitečným pro vás může také být jízda na kole a svíčka na zádech. Doporučuje se i střídání teplot při sprchování, teplá, studená, teplá, studená… K zahození také rozhodně není jemná masáž dolních končetin, což můžete koneckonců provozovat s vaším partnerem navzájem.

Čemu byste se měli vyvarovat? Rozhodně vynechejte nošení vysokých podpatků a časté křížení nohou vsedě.

Takzvané metličky, menší křečové žíly, nejsou zdraví škodlivé, ale pokud je budete dlouhodobě ignorovat, může tento malý defekt přerůst ve velký problém. Postupem času žíly naberou na mohutnosti, zvětšené žilnaté provazce už zdraví ohrožovat dokážou. Narušují totiž návrat žilní krve k srdci. Pacienta dále trápí otoky, pocity těžkých nohou, denní i noční křeče, které jsou velmi nepříjemné.

V nejtěžších případech, kdy člověk s žílami dlouho nic nedělá, může dojít až do stadia rozpadu tkáně – takzvaným bércovým vředům. Další komplikací můžou být povrchové záněty, které vedou k žilní trombóze. Můžou vyvolat i plicní embolii.

Pamatujte: že zanedbané zdravotní potíže se sčítají, a proto pak následná léčba může být komplikované. Proč si tedy přidělávat problémy?

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: