23. února 2018
Kategorie: Lifestyle

9 tajemství opravdu úspěšných lidí

Díky čemu máte pocit, že jste ve svém životě úspěšní? Výzkumy ukazují, že to není výše vašeho bankovního konta, nýbrž množství přátel a jak jsme si s nimi blízcí. Dále jsou velice důležité naše vztahy s kolegy v práci a se sousedy. Jak si tedy zajistíte, abyste byli úspěšní a lidé kolem vás chtěli být vašimi přáteli?

1. Buďte citliví

Hormon oxytocin, který produkuje naše tělo, hraje důležitou roli v navazování vztahů a to jak milostných, tak kamarádských. Studie provedené ve Švýcarsku zjistily, že muži, kteří inhalovali tento hormon, zatímco prováděli finanční transakce hrou založenou na chytrých způsobech investice, byli více důvěřiví k obchodnímu partnerovi.

Jak na to? Podpořte výrobu oxytocinu v těle vašich přátel tak, že se párkrát při hovoru dotknete jejich ruky či horní části paže. Anebo, pokud máte tu příležitost, zajděte si spolu na oběd. Je dokázáno, že v momentě, kdy jídlo dorazí do tenkého střeva, je zaslán signál do části mozku zvané hypothalamus, která rychle vyloučí dávku oxytocinu.

2. Hrajte si se jmény

Slyšet vlastní jméno je pro každého člověka snad tím nejdůležitějším zvukem v jakémkoli jazyce. Když jsme představeni někomu neznámému, většinou s ním vedeme krátkou konverzaci a po pár minutách zjistíme, že jsme jeho jméno zapomněli, což neučiní zrovna nejlepší dojem. Použití jména v konverzaci je nejjednodušší cestou k navázání vztahu. Jednoduchou cestou k zapamatování něčího jména je jeho vyslovení co nejdříve nahlas.

Takže například při seznamování: „Ahoj, já jsem Aneta“. Odpovíme „Ahoj Aneto, já jsem Soňa.“ A poté při loučení můžete jméno opět použít: „Jé, Aneto, ty již odházíš? Ráda jsem tě poznala.“

3. Usmívejte se

Úsměv je nakažlivý. Badatelé na univerzitě Uppsala ve Švédsku ukázali dobrovolníkům fotografie šťastných a zamračených obličejů. Poté je požádali, aby se stále dívali na fotografii a současně se různě tvářili, například usmívali se na mračící se fotografii. Když byly výrazy a pohyby mimických svalů dobrovolníků analyzovány, zjistilo se, že je pro člověka mnohem jednodušší napodobit výraz obličeje na obrázku, než se snažit o výraz vyjadřující pravý opak. Tento úkaz popsala již profesorka Ruth Campgell z university v Londýně. Připisuje to „zrcadlovému“ neuronu v mozku, který je zodpovědný za to, že automaticky napodobujeme výraz, který vidíme.

Jak na to? Přimějte druhé k podvědomému úsměvu prostě tím, že se na ně budete usmívat a zapamatují si vás jako někoho, s kým jim bylo příjemně.

4. Mějte se rádi

Je nemožné, aby vás měli lidé rádi, pokud nemáte rádi sami sebe. Takže buď akceptujete sami sebe takové, jací jste, nebo se pokusíte věci, které vám na vás vadí, změnit.

Jak na to? Pokud jste nespokojení se svou váhou, začněte s dietou a cvičením anebo prostě přijměte sami sebe. Pokud nemáte rádi svůj příliš vysoký hlas, kupte si kazety s jednoduchými cviky pro vylepšení tónu hlasu nebo se prostě naučte mít rádi svůj vysoký hlásek :-).

5. Buďte vtipní

Woody Allen byl kdysi zvolen druhým nejvíce sexy mužem světa. To však nebylo díky jeho vzhledu, ale díky jeho smyslu pro humor. Život není vždy jednoduchý, a tak se přirozeně rádi obklopujeme lidmi, kteří nás umí rozveselit. Kanadští vědci dokázali, že smysl pro humor vás činí atraktivnějšími. Pokus spočíval v tom, že dobrovolníkům byly ukázány fotografie pohledných jedinců opačného pohlaví zároveň s komentáři údajně napsanými lidmi na fotografiích. V průměru byli mezi vybranými nejatraktivnějšími jedinci častěji ti, kteří měli vtipné komentáře než ti, kteří se vyjádřili prostě.

6. Napodobujte

Řeč těla je nesmírně důležitou součástí komunikace. Vaše pohyby a postoje podvědomě působí na toho, s kým se bavíte.

Jak na to? Trénujte napodobování pozicí toho, s kým se právě bavíte. Pokud dotyčná osoba sedí na židli s nohami přehozenými přes sebe, udělejte totéž. Ale nepřehánějte to! Pokud ostatní zjistí, že je napodobujete, budou si myslet, že jste divní! Mějte na paměti kontakt očí. Řadí vás to mezi otevřené a důvěryhodné osoby. Ale pozor, nezírejte!

7. Milujte

Na světě není jedné osoby, která by netoužila být milována. My všichni jsme hladoví touhou po pozornosti.

Nejdůležitějšími potřebami v životě skoro každého člověka jsou dobré zdraví, jídlo, spánek, peníze, sexuální potěšení, zdravé šťastné děti a pocit důležitosti. Většina z těchto potřeb se zdá být uspokojena, až na jednu. Jedná se o touhu téměř tak hlubokou jako potřeba jídla či spánku – potřeba být důležitý.

Jak na to? Nejjednodušší cestou jak někomu, s kým jste se právě setkali, dodáte pocit důležitosti je, že se ho budete vyptávat na věci týkající se jeho osoby. Takže ať už je vášní druhých jóga nebo značkové kabelky, to že jim dáte příležitost mluvit o jejich zálibách, je přímo nadchne.

8. Nevinná lež či lichotka

Když se vás někdo zeptá, jak se máte, snažte se vyvarovat nutkání začít ihned s lamentováním o neskutečné zácpě v centru či frontě na oběd. Nikdo není přitahován negativitou. Pokud si pouze stěžujete, budou se vaši přátelé po rozhovorech s vámi cítit emocionálně vyčerpaní.

Jak na to? Namísto toho zkuste říci něco, co by vaši kamarádku potěšilo. Například: „Líbí se mi tvoje nová kabelka, kde jsi ji koupila?“ nebo „No, tobě to tak dneska sluší.“ Jedná se o podvědomou cestu, jak naučit přátele vyhledávat vaši společnost, prostě proto, že se díky vám cítí skvěle.

9. Oblečte si růžovou

Růžová symbolizuje klid a lásku“ – říká Angela Wright, terapeutka zabývající se barvami. Růžová barva reprezentuje ženskost a přežití. Tato barva je oživující a příjemná.

Jak na to? Všechny tyto pocity je dobré vyvolávat v lidech kolem vás, neboť se ve vaší přítomnosti budou cítit šťastní a klidní. Jen si dejte pozor na příliš mnoho růžové, neboť ta se pak stává emocionálně vysilující a pokud je nošena mužem, pak mu jaksi ubírá na mužství.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: