Je kofein opravdu drogou?
Pro velkou část populace je ranní káva nezbytností a na kofeinu si vytvořili závislost. Kofein se stal nejpoužívanější stimulační drogou.
Co kofein je a kde se vzal?
První zmínění o kofeinu je z roku 1601, kdy byl v podobě kávy podáván jako lék. Až později se stala káva šálkem pohody a energie. Kavárny se staly oblíbenými místy ke společenským akcím a kamarádským shledáváním.
Kofein není pouze v kávě, najdeme ho také například v Coca-cole, energetických nápojích, čaji, hořké čokoládě, sportovních stimulantů a anabolizérů. Nejčastěji volíme kávu, která je vařená z pražených mandlí a mletých kávových zrn. Hrnek silnější kávy obsahuje okolo 0,15 g kofeinu, který stačí k stimulaci centrální soustavy a tím zvyšuje aktivitu mozkové činnosti, cítíme se bdělejší a plní energie.
Kofein je stimulantem, po kterém se cítíme aktivnější a plní energie. Používá se jako oddalovač únavy a stimulant ke sportovním výkonům. Kofein nám také zvyšuje krevní tlak a srdeční akce a zrychluje dýchání.
Je kofein opravdu návykový?
Podle studií je opravdu návykovou látkou. Pokud pravidelně pijete větší množství kávy stane se kofeinová rutina návykem. Pokud se o tom chcete přesvědčit, můžete zkusit malý test. Vyřaďte kofein na 4 až 5 dní, už v prvním dni většině lidí nastane bolest hlavy a nastoupí zvýšená únava. Doporučuje se zařazovat „kofeinovou očistu“ častěji, tělo bude poté na kofein také lépe reagovat. Pitím kávy si tvoříme toleranci ke kofeinu a proto se nám často stává, že i po vypití silného šálku kávy cítíme únavu.
Kofein může být přítelem i nepřítelem.