30. srpna 2019
Kategorie: Cestování

Chystáte se na túru? Poradíme vám, jak se na ni připravit

Outdoor (out-ven, door-dveře, dnes je tento termín používán pro pobyt v přírodě) je v Česku stále více skloňovaným pojmem a stále více lidí v nachází v turistice oblibu. Naučné stezky a cesty rostou v Česku jako houby po dešti a Česko se pomalu a jistě stává oblíbeným cílem dovolené „batůžkářů“ a milovníků túr. Pokud jste v chození v těžším terénu (hory, les) úplnými začátečníky, nepodceňte důkladnou přípravu zejména, pokud je výlet na celý den nebo dokonce na několik dní.

Dobré boty jsou základ

„Vezmu si kecky a půjdu“ si řeknete a věřte, že už po pár hodinách (spíše po jedné hodině), budete svého rozhodnutí litovat. Investovat do kvalitní outdoorové obuvi se opravdu vyplatí. Pokud vás čeká náročnější terén, vybírejte boty kotníkové, jejich nepromokavost je samozřejmostí. Podrážka s vysokým vzorkem zajistí lepší stabilitu při chůzi a zamezí případnému uklouznutí.

K dobrým botám patří kvalitní ponožky z funkčního materiálu (během zimy termoponožky). Kvalitní outdoorové ponožky odvádí vlhkost z vašich nohou, ale nepropustí ji dále. Vaše nohy jsou v suchu a nehrozí pocit „zapařených nohou“, oděrek a puchýřů.

Co na sebe?

Pokud vlastníte termo oblečení nebo alespoň tričko z funkčního materiálu, tím lépe pro vás, ale obejdete se i bez nich. Mnohem více se soustřeďte na jednotlivé vrstvení. Péřová bunda je sice hodně teplá a super na lyžování, ale na túru moc praktická není. Zvolte raději více slabých vrstev – nátělník, (funkční) triko, triko s dlouhým rukávem, mikina a softschellová bunda, v podobném duchu se oblékněte i ve spodní polovině těla. Při prudkých změnách počasí vrstvy ubíráte nebo odkládáte.

Co nezapomenout do batohu?

Batoh nebo krosnu vybírejte pečlivě, uvědomte si, že ho ponesete po celou dobu na zádech. Základními vlastnostmi kvalitního batohu nebo krosny jsou vyztužená záda a polstrované ramenní popruhy.

Na túru určitě potřebujete pití a výživné jídlo, které vám dodá energii. K pití si zabalte čistou vodu nebo iontové nápoje. Řízek v alobalu a kynuté koláče jsou sice doménou Čechů, ale na túru si raději zabalte obložený žitný chléb, energetické tyčinky a klidně nějakou sušenku.

Kromě jídla a pití přibalte pláštěnku (řiďte se předpovědí počasí), lékárničku (dezinfekce a náplasti), opalovací krém, sluneční brýle, zavírací nůž a nezapomeňte na doklady.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: