24. listopadu 2021
Kategorie: Zdraví

Emoce a orgány jsou propojeny: pronikněte do tajů čínské medicíny – 1. díl

V tradiční čínské medicíně spolu emoce a fyzické zdraví úzce korespondují. Jedná se o integrovaný systém a zahrnuje přístup mysli a těla ke zdraví. Uzdravování se děje na základě pomyslní smyčky, kde emoce ovlivňují zdraví těla a opačně.

Podle tradiční čínské teorie může nadměrná podrážděnost a vztek postihnout játra a způsobit mnohočetná onemocnění – včetně menstruační bolesti, bolesti hlavy, zarudnutí obličeje a očí, závratí a sucha v ústech. Případně zase nerovnováha v játrech povede k bouřlivým výkyvům nálady.

Diagnóza je velmi individuální

Jakmile je identifikován narušený orgánový systém nebo emoční nerovnováha, určují léčebné postupy lékaře jedinečné symptomy pacienta. Tradiční čínská medicína se praktikuje více, než 2 000 let. Prosazuje se zejména akupunktura, bylinné léky, tepelná terapie, baňkování, masáže a změna životosprávy.

Emocionální nerovnováha zapříčiňuje příznaky i příčiny fyzických problémů. Podmínky duševního zdraví jsou navíc spojeny se specifickými fyzickými onemocněními klíčových orgánů.

Podle tradiční čínské medicíny jsou emoce zúženy na pět základních pocitů, z nichž každý odpovídá následujícímu orgánu:

  • Vztek – játra
  • Strach – ledviny
  • Radost – srdce
  • Smutek a žal – plíce
  • Starosti – slezina

Co mají játra společného s migrénami nebo premenstruačním syndromem?

Orgánové systémy v tradiční čínské medicíně mohou zahrnovat západní fyziologické funkce, ale jsou také součástí integrovaného holistického tělesného systému. Celá mysl a tělo tak mohou být vyhodnoceny a ošetřeny, aby se zlepšil konkrétní zdravotní problém.

Např. tedy játra zajišťují plynulý tok energie a krve po celém těle. Regulují také sekreci žluči, jsou zásobárnou krve a ovlivňují zdraví šlach, nehtů a očí.

Po emocionální stránce jsou tedy játra spojena se hněvem

Ten může být vyjádřen depresí a nedostatkem citu. Tyto nerovnováhy duševního zdraví, mohou být jak příznaky, tak přispívající příčiny dysfunkce jater.

K rozvoji nerovnováhy a schopnosti těla se samo uzdravit, přispívají i další prvky – dietní, environmentální a dědičné faktory.

Pochopení souhry každého z pěti párů orgánů a emocí je klíčem k uvolnění léčebného potenciálu tradiční čínské medicíny.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: