12. července 2019
Kategorie: Rodina

Jak vzbudit v dětech touhu číst knihy?

Čtení pohádek je jedno z nejúžasnějších potěšení, které můžete svému dítěti již v raném věku. Děti čtení od rodičů milují tyto chvíle napomáhají k vytvoření důvěrného vztahu mezi rodičem a dítětem. Pak přijde čas, kdy se naučí číst. Myslíte si, že pravidelným čtením pohádek před spaním jste v nich probudili lásku ke knihám. Ale co když se zdráhají číst? Čtením děti získávají slovní zásobu, učí se větné vazby i gramatiku. Pokud máte doma zdráhavého čtenáře, vyzkoušejte naše kreativní a efektivní způsoby, jak je ke čtení povzbudit.

Nikdy dítě nenuťte. Asi všichni víme, jak to dopadá, pokud dítě k něčemu nutíte. Dosáhnete úplného opaku. Nemějte strach a buďte trpěliví. I z vašeho potomka se může stát malý knihomol.

Existuje celá řada účinných způsobů, jak můžete malého čtenáře ke čtení knih povzbudit

  • Nenuťte je. Nikdo nemá rád, když je do čehokoliv nucený, zejména děti. Můžete tak zničit i trochu lásky ke čtení, kterou mají. Zůstaňte trpěliví a vyzkoušejte ostatní tipy.
  • Čtěte knihu před dítětem. Děti jsou velmi všímavé. Pokud si všimnou, že čtete knihu a navíc se u ní skvěle bavíte, dítě to zaregistruje, že čtení knih je skvělá aktivita a bude to chtít zkusit také. Být v roli dobrého čtenáře je skvělý způsob, jak dát dítěti impuls, aby také zvedlo knihu.
  • Vyberte knihy na téma, které ho opravdu zajímá. Má rád dinosaury a neustále o nich mluví? Pořiďte knihy o dinosaurech. Zbožňuje vesmír, vaření nebo nějaké řemeslo? Vy znáte své dítě nejlépe a víte, co ho zajímá. Měla by být pro vás hračka, jaké téma knihy zvolit. Nemusí to být beletrie, zkuste nějaké návody, obrázkové knihy.
  • Noste knihu neustále s sebou. Příště, až uvíznete v čekárně u lékaře nebo v autobuse, vyndejte knihu a začněte si s dítětem číst. Čas vám rychleji uteče a oba si ho skvěle užijete. Čtení se pro pro něj stane atraktivnější.
  • Nechte ho knihu vybrat. Budou mnohem raději číst, co si sami vybrali podle svého vkusu.
Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: