16. února 2023
Kategorie: Lifestyle

5 jazyků lásky: Způsob, jak posílit vztah s partnerem

Vztahy jsou složitá věc, na které musí neustále oba z páru pracovat. Máte někdy pocit, že si partnerem nerozumíte? Možná máte dokonce pocit, jako kdybyste každý mluvil jiným jazykem. Pravdou je, že je to nejspíš pravda. Každý z nás má svůj jazyk lásky a v páru se obvykle nachází dva lidé, přičemž každý z nich vnímá lásku trochu jinak. Skvělým způsobem, jak zlepšit svůj vztah, je naučit se mluvit jazykem lásky svého partnera. Jak na to?

Jediná kniha vám může zachránit manželství

Gary Chapman a jeho kniha Pět jazyků lásky je jedinečným způsobem, jak zachránit a posílit svůj vztah. Každý pár někdy prochází krizí. Tato tenká kniha vás naučí, jak se vypořádat s rozdíly ve vztahu a hlavně vás naučí, jak efektivně komunikovat s partnerem. Zakládá se na tom, že každý z nás mluví jedním z pěti jazyků lásky.

Pět jazyků lásky

Prvním jazykem jsou slova ujištění. Tehdy člověk potřebuje slyšet, že něco dělá správně, sluší mu to nebo ho má někdo rád. Kritika je velmi bolestivá a může hodně ranit. Druhým jazykem je pozornost. Lidé považují za projev lásky společně strávený čas, aktivity nebo zážitky. Třetím je přijímání darů. Někteří lidé potřebují jako důkaz lásky malé dárky (květinu, suvenýry apod.).

Čtvrtým jazykem lásky jsou skutky lásky. Tento jazyk je velmi častý. Lidé vyžadují péči (zařízení dovolené, umytí nádobí, uvaření večeře apod.). Slova pro ně nic neznamenají, ale potřebují vidět činy. Posledním jazykem je fyzický kontakt. To znamená, že tito lidé potřebují jako důkaz lásky doteky, objetí nebo pohlazení. Nemusí se jednat jen o pohlavní styk.

Jak poznat, kterým jazykem mluvíte?

Jestli si přečtete knihu, můžete si s partnerem udělat jednoduchý test, který vám během chvilky řekne, jak jste na tom. Můžete si ale jen sednout s partnerem, projít jednotlivé jazyky a zjistit, co je pro něj nejdůležitější. Díky tomu poté budete moci projevovat lásku takovým způsobem, který nebude vyhovovat jen vám, ale hlavně vašemu partnerovi. A on bude moci udělat to samé.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: