25. února 2022
Kategorie: Lifestyle

Jak prát péřovou bundu – zvládne to každý při dodržení základních zásad

Chodíte s péřovkou pravidelně do čistírny a přemýšlíte, zda existuje i jiné řešení, které šetří peněženku? Vyperte ji doma. Když dodržíte základní pravidla, nemusíte mít strach, že ji zničíte. Přečtěte si, jak správně prát péřové oblečení.

Péřovou bundu perte, až když je opravdu špinavá

Než hodíte péřovou bundu do pračky, ujasněte si, jak moc je špinavá. Malou nečistotu nemusíte okamžitě řešit praním, ale povrch látky snadno vyčistíte jemným kartáčkem (nebo vlhkým hadříkem) v kombinaci s mýdlovou vodou.

Péřové oblečení perte v případě, až je opravdu propocené nebo po dlouhodobějším nošení. Používáním se prostřednictvím svrchního materiálu k peří dostává prach, pot a mastnota z naší kůže. Peří se postupně slepuje, slehává, což zmenšuje objem izolační vzduchové vrstvy.

Jak vyprat péřovou bundu?

Vždy dbejte pokynů výrobce a používejte speciální prací prostředek na peří. Obyčejným pracím práškem byste mohli „odstranit“ jeho přirozenou tukovou vrstvu a narušit tak jeho izolační vlastnosti.

  • Vyprázdněte všechny kapsy.
  • Zapněte zipy, případně suché pásky, aby se uvnitř pračky nepoškodil svrchní materiál bundy.
  • Vypláchněte dávkovač na prací prášek pro odstranění zbytků klasického pracího prostředku. Použijte ten speciální na peří a vyhněte se aviváži.
  • Zvolte šetrný prací program s teplotou 30 °C, který nezahrnuje ždímání a odstřeďování.
  • Po máchání vypusťte vodu z bubnu.
  • Bundu vyndejte a vymačkejte z ní opatrně vodu bez přetáčení materiálu.

Jak sušit péřovou bundu?

Péřovou bundu můžete sušit na vzduchu nebo v sušičce.

„Ruční“ sušení zabere 3 až 4 dny. Péřový kousek pravidelně protřepávejte, aby se schnoucí peří rozdělilo a nevznikaly chuchvalce. Bundu dejte horizontálně na sušák do dobře větrané místnosti. Nikde ji nepokládejte na přímé slunce ani na topení!

Pokud můžete, využijte sušičku. Spolu s bundou vložte do bubnu 2 až 3 čisté speciální míčky (můžou být i tenisové) – pomohou peří načechrat a rozdělit rovnoměrně do komor. Některé výrobci je přidávají k oblečení, pořídíte je ale i v každé větší prodejně zaměřené na sportovní oblečení. Péřové oblečení sušte vždy na nízkou teplotu (do 30 °C).

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: