10. března 2017
Kategorie: Cestování

Rozhovor s autorkou knihy: KAM na výlety s kočárkem? Morava

Mnoho „mladých“ lidí se domnívá, že ve chvíli, kdy přijdou děti, končí „staré dobré časy“. Tedy i ty, kdy jste se mohli volně pohybovat po vlastech českých. Ale chyba lávky. S dětmi, ani těmi úplně pidi, vůbec nemusíte sedět doma jako pecky. Ba naopak. Zabalte si saky paky, nějakou svačinu, pláštěnku pro sebe i kočárek a vyražte. Tedy zatím jen na Moravu. A že nevíte kam? Tak to vám nejlépe poradí Petra Koktavá, autorka novinky Kam na výlety s kočárkem-Morava:

Nejdříve k tobě, jako autorce. Co je potřeba mít jako kvalifikaci, aby člověk napsal průvodce s kočárkem. Jen ten kočárek – samozřejmě s jeho sladkým obsahem – (což má spousta matek) nebo i něco navíc?
Nejsilnější motivací pro mě bylo pár zkažených výletů. Tipy z internetu nebo i od přátel na krásný výlet, který určitě půjde projet i kočárkem, končívaly neúspěchem. Měla jsem trochu zkušenosti se psaním a potkala jsem úžasnou spisovatelku, ilustrátorku a cestovatelku Evu Šklíbu Obůrkovou, která mi moc pomohla a dodala odvahu a spoustu užitečných rad.

Pamatuji si, když jsem knihu psala já, vláčela jsem svoji tehdy osmiletou dceru doslova „po všech čertech“. Ale to byla jedna. Jak jsi to zvládla ty rovnou se třemi?
Ale to je mnohem jednodušší. Zabavit a zaujmout jedno dítě stojí mnohem více úsilí, než dvě nebo tři. A taková oblíbená hra „Kdo tam bude první?“, kterou mé dcery často vyhlašují, ta je k nezaplacení. A já vždy ráda obsadím čestné poslední místo.

Jak moc se změnilo tvé cestování před a po dětech?
Díky dětem jsme si s manželem začali výlety víc užívat. Nějak nám došlo, že i cesta je cíl. Nemusíme nikam dojít a něco speciálního vidět. Baví nás prostě jít, povídat si s dětmi, spoluprožívat s nimi objevování a poznávání věcí, které jsme už ani nevnímali.

Přiznám se, že jsem vůči českým turistickým cílům lehce skeptická, co se týče jejich přístupu k dětem. Je hezké, že jsou místa, kam se dostanu s kočárkem, ale bude tam to mimino vítáno?
Přístup k malým cestovatelům se i u nás, na Moravě a v Čechách, hodně mění k lepšímu. Měla jsem jen ty nejlepší zkušenosti, nikde nebyl problém s tím, že by kočárek nebo miminko někoho obtěžovaly. Takové místo bych ostatně ani nikomu nedoporučila. Většina výletů v knížce je navíc spíše procházkových, na jiných lidech a jejich náladách zcela nezávislých.

Kniha obsahuje nejen tipy na výlety, ale také hry pro děti. Čerpala jsi z vlastní zkušenosti?
Každý výlet, i ten co nejlépe připravený, může mít pro děti hluchá místa. A jak se děti začnou jednou nudit, většinou to přejde do rozmrzelosti a ta se přenese na rodiče a je po výletě. Osvědčilo se mi proto předcházet nudě různými hrami, tvořením nebo vyprávěním.

Jak vypadá taková tvoje příprava na rodinný výlet?
Podle času, počasí nebo nálady vytipuji místo, kam bychom se mohli podívat. Zjistím si co nejvíce podrobností a zajímavostí, prostuduji mapy, doplním zásoby, navnadím rodinu a jedeme.

Který z těch výletů byl „nej“? Je jedno, zda nejnáročnější, nejhezčí, jednoduše nějaké to „nej“.
Ověřila jsem si, že nejdůležitější je pohoda a naladění rodiny. Moc ráda vzpomínám na voňavé jaro v Kroměříži, piknik v Mariánském údolí, zvědavé otázky dětí u železné opony v Čížově, pískoviště na Boskovickém hradě, tajemnou náladu Rejvízu, mrholení v Losinách a prudký déšť ve Štramberku, za který jsme se odměnili výbornou kyselicí.

Blíží se sezóna. Naše rodina je víceméně cestovní, takže už jsme dávno „na cestách“. Ale pověz mi, je kniha vhodná i pro „rekreační výletníky“?
Všechny výlety v knize jsou nenáročné, dají se zvládnout během jednoho půldne nebo dne. Z popisu jednotlivých výletů se každý dozví, jestli je v místě občerstvení a další zázemí, nebo je lepší do kočárku nabalit větší svačinu. Žádný z výletů nevyžaduje speciální vybavení. Prostě příjemné procházky s kočárky, které ujdou i malé děti.

A kam se chystáš v nejbližší době s rodinkou ty?
Výlety, které si užije celá naše rodina, nás okouzlily, takže budeme pokračovat v objevování krásných a zajímavých míst na Moravě. Chystáme se na moravsko-slovenské pomezí, na Vysočinu i k Baťovu kanálu. Určitě si objedeme pár zoologických zahrad a zámeckých parků. Hlavně aby tam měli dobrou zmrzlinu, dodávají moje dcery.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: