27. července 2018
Kategorie: Zdraví

Léčivé rostliny a jejich účinky – díl 3.

Léčivé rostliny mají i v dnešní moderní medicíně stále „co říct“. Na jejich účinky věřily babky kořenářky. Potírali se, mazali se, pili nejrůznější odvary i naši panovníci. Pojďme si tedy v třetím díle tohoto malého „seriálu“ připomenout, že i přírodní medicína v podobě léčivých rostlin dokáže uzdravovat.

Fenykl

Fenykl nálev z jeho semen účinkuje proti nadýmání a kolikám u dětí. Pomáhá proti pálení žáhy a špatnému trávení u dospělých. Lehký nálev můžete využít jako oční vodu. Fenykl usnadňuje odkašlávání a povzbuzuje tvorbu mateřského mléka u kojících žen.

Fíkovník

Fíkovník smokvoň nabízí léčivku v podobě svých plodů – fíků. Mají močopudné a projímavé účinky. Čaj z plodů je ideální proti nachlazení a kašli.

Ginko biloba

Ginko biloba rozšiřuje kapiláry, proto prospívá k prokrvení mozku, zlepšení koncentrace, zpomaluje stárnutí, pomáhá k lepšímu soustředění při vypjatých situacích, stresu… Je ideální k rekonvalescenci po mozkové mrtvici.

Guarana

Guarana podporuje činnost mozku a zvyšuje duševní výkonnost. Má za následek odstranění pocitu vyčerpání, účinkuje i při migréně. Je to tím, že dokáže snížit subjektivní vnímání bolesti a únavu svalů. Je vhodná i při shazování kilogramů, protože zrychluje metabolismus, trávení i spalování tuků.

Heřmánek

Heřmánek je mezi lidmi vůbec nejrozšířenější léčiva bylina. Ze suchých nebo čerstvých listů si můžete udělat čaj, který zmírňuje nespavost, poruchy trávení a tiší i hyperaktivitu. Máte-li různé afty, vřídky v puse, uvařte si z něj nálev a kloktejte ho. Může ho použít i jako oční vodu, hojí také popáleniny a je dobrý i proti zánětu močových cest.

Hloch

Hloch obecný můžete v přírodě najít jako strom i keř. Léčebně se nejčastěji využívá jeho květ, případně list nebo plody, kterým se říká hložinky. Tato léčebná rostlina posiluje srdce, snižuje krevní tlak, uklidňuje a působí proti skleróze.

Chmel

Chmel není dobrý jen do piva, ale i proti nespavosti a podráždění. V některých případech dokonce úplně zastane léky na spaní. Samičí šištice jsou vhodné při střevních poruchách. Výhonky chmele se můžou jíst syrové, spařené nebo krátce povařené. Do salátů se doporučují přidávat lehce povařené samčí květy.

Jalovec

Jalovec obecný se pyšní dezinfekčními a močopudnými účinky jalovčinek. Ty naši předchůdci využívali především k léčbě močových cest a při vodnatelnosti. Dnes je dobrý k léčbě kašle, nadýmání, dny, revmatismu, arteriosklerózy, vysokému krevního tlaku, akné nebo křečových žil. Pozor! Jalovci se vyhýbejte, pokud trpíte některým onemocněním ledvin, nebo jste těhotná.

Jehlice

Jehlice trnitá je velmi oblíbenou léčivkou, proto se pěstuje ve velkém. Zkoumá se její účinek při prasklých cévkách v oku. Jehlici trnitou využívají lidé, kteří trpí na zadržování vody v organismu, na močové kameny, má lehce močopudný účinek.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: