Kroužky pro děti vybírejte s ohledem na jejich osobnost
Dětští psychologové tradičně poukazují na to, že největším zdrojem stresu u dětí jsou rodiče. A paradoxně často nejde ani tak o školu a vzdělávání jako o volný čas. Zatímco školní povinnosti jsou víceméně jasně dané a dítě nemá v průběhu povinné školní docházky příliš na výběr, jakým způsobem se chce profilovat, zájmových kroužků je nepřeberné množství. A rodiče při jejich výběru často hledí spíše na své preference než na zájmy dítěte. Hlavně pokud jde o rodiče mladších školáků, jejichž ratolesti si zatím nedovedou obhájit aktivity podle svého výběru.
Přelétavost je normální
„Moje dítě nikdy u ničeho nevydrží!“ Tak zní častá stížnost rodičů na chování jejich potomků, pokud jde o výběr mimoškolních aktivit. Ale přelétavost je v tomto věku úplně normální, děti nemají tolik zkušeností jako dospělí a potřebují si zkrátka vyzkoušet, co je nakonec bude bavit nejlépe. A tak se může stát, že vaše dítě bude chtít během jednoho či dvou let chtít vyzkoušet několik zcela odlišných kroužků, aniž by v některém v novém pololetí pokračovalo. Netrapte se, dítě jednoduše hledá. Buďto se k některému koníčku brzy vrátí, nebo se bude orientovat jiným směrem.
Děti nemohou plnit sny rodičů
Dalším častým problémem bývají nenaplněné sny rodičů. Podle odborníků jsou například baletky či fotbalisté, kterým nadějnou kariéru ukončilo zranění, na děti často velmi tvrdí. Potomky obvykle tlačí k tomu, aby kráčeli v jejich stopách, a pokud možno naplnili sen, který v dospívání sami měli. To je ale jeden z nejhorších scénářů, který může malé dítě potkat. Takový přístup často končí návštěvami dětského psychiatra, případně pozdějšími psychickými obtížemi. Je mnohem lepší nechat dítě, aby si svůj sen našlo samo.
Dětem byste měli už od mladšího školního věku nabídnout:
- Odpovídající pohybové aktivity bez tlaku na výkon
- Kreativní kroužky (hudebku, výtvarku, dramaťák, …)
- Jazykové kroužky