Jak na krásné a zdravé zuby?
Kdo z nás by netoužil po zdravých a bílých zubech a krásném úsměvu? Pokud nechcete pravidelně navštěvovat zubaře, je potřeba o zuby řádně pečovat, avšak nestačí je pouze 2x denně vyčistit. Jedná se o důkladnou péči. Svoji roli však hraje i jídelníček.
Správné čištění
Nejen pravidelné čištění zubů, ale svoji roli hraje i technika a, zubní kartáček a další pomůcky. Ideální kartáček je měkčí, s menší hlavou, který má rovnoměrně střižené štětiny. Tvrdý kartáček může mít negativní vliv na dásně. Zuby si čistěte jemnými krouživými pohyby. Nejvíce plaku je pod dásní a kolem ní. Čistěte si zuby postupně, jeden po druhém a neopomeňte ani na kousací plochy zubu. Kartáček používejte 2-3 měsíce, pak jej vyměňte za nový.
Šikovnými pomocníky jsou i kartáčky mezizubní nebo zubní nit. Ty pomáhají dočistit hůře dostupná místa mezizubních prostor. Mezizubní kartáčky jsou k dostání v různých velikostech. Se správnou volbou poradí zubní hygienistka.
Úprava jídelníčku
Jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství mléčných produktů. Ty obsahují vápník a mléčné bílkoviny a mají tak výrazný podíl na dobré stavbě zubů. Také pomáhají posilovat zubní sklovinu. Riziko vzniku kazu snižuje konzumace sýrů, které zvyšují hladinu pH v dutině ústní.
Pozor si dejte na vyšší konzumaci cukrů. Cukry jsou jednou z nejvyšších příčin kazivosti zubů. Největší škodu napáchají cukry, pokud dlouhou dobu ulpívají na zubech a dásních. Riziko kazivostí snížíte tím, že si po konzumaci sladkého vyčistíte zuby. Pokud to hned nejde, alespoň si dutinu ústní vypláchněte čistou vodou.
Bílá dieta
Ta zahrnuje eliminaci potravin, které obarví zubní sklovinu. Patří mezi ně červené víno, černý čaj, káva, některé druhy ovoce a zeleniny – borůvky, červená řepa, některé druhy koření – kari. Mohou na sklovině vytvářet skvrny zapříčiňovat žloutnutí zubů.