08. září 2022
Kategorie: Zdraví

Aplikace sama pozná rakovinu. Představí se na konferenci v Praze

Telemedicínskou aplikaci SkinVision pro včasnou detekci maligního melanomu, kterou si od začátku letošního léta stáhlo přes 5000 Čechů a Slováků, si mohou vyzkoušet návštěvníci telemedicínské výstavy LIFMAT 2022. Ta proběhne v pátek 9. září v prostorách Cubex centra na pražském Pankráci.

Aplikaci, kterou představí společnost Dr. Digital a její zakladatel Ondřej Svoboda, zaznamenala první desítky melanomů zachycených z domova a včas nasměrovaných k dermatologům. Svoboda se telemedicíně věnuje dlouhodobě a mezi jeho další projekty patří například Virtuální klinika Dr. Digital.

Úspěšnost je 95 procent

„SkinVision zjišťuje rakovinu kůže s 95procentní přesností. Využívá klinicky ověřené vysoce přesné algoritmy strojového učení ke zjištění rizika melanomu. Je založena na technologii, která využívá simulaci přirozeného růstu tkáně,“ vysvětluje šéf Dr. Digital Ondřej Svoboda.

Pomocí aplikace SkinVision v mobilním telefonu může uživatel odhalit příznaky nejčastějších typů rakoviny kůže z domova. Je navržena tak, aby poskytovala přesné a včasné odhalení rakoviny kůže spolu s radami a doporučení pro zdraví pokožky.

Stačí udělat fotku

Spojuje technologie umělé inteligence s odbornými znalostmi dermatologů. Uživatel jednoduše po otevření aplikace podezřelé místo vyfotí a zjistí výsledek.

„Cílem aplikace je zajistit, aby uživatel při prvním náznaku rizika rakoviny kůže navštívil lékaře. Čím dříve je rakovina kůže odhalena, tím vyšší je možnost úspěšné léčby a přežití,“ dodává Svoboda.

Na lidské kůži existuje několik druhů znamének. Vedle mateřských znamének jsou to různé pigmentové skvrny po vystavení těla slunečnímu záření. Všechna přitom mohou znamenat riziko vzniku melanomu.

Na konferenci jde vyzkoušet EKG na dálku

Návštěvníci si na konferenci také můžou vyzkoušet dálkové měření vitálních funkcí jako EKG, spirometrii, a spoustu dalších jiných ukazatelů.

Ondřej Svoboda se v tuzemském zdravotnictví pohybuje 10 let a stojí za vznikem firem jako E-health and Telemedicine, Zafax Medical, Dr. Digital nebo Telemedicine Academy. Právě Dr. Digital otevřela v Gruzii virtuální kliniku a ve svojí pobočce v Tbilisi školí tamní lékaře k využívání distanční medicíny.

Telemedicínské služby české firmy mají pomoci ke zkvalitnění místního zdravotnictví. Zdravotnictví je jednou z oblastí, ve které Česko a Gruzie podle Svobody dlouhodobě spolupracují.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: