01. prosince 2016
Kategorie: Jak vyrobit

Jak vyrobit jednoduchou háčkovanou hvězdu – vločku?

Pokud zvládáte základní operace s háčkem – řetízkové oko, pevné oko a krátký a dlouhý sloupek – můžete si snadno a rychle uháčkovat pár ozdob, třeba na okno. Velikost ozdob závisí na použité přízi a velikosti háčku.

Postup výroby hvězdy:

Stejně jako většina vzorů tohoto typu se i tyto hvězdičky háčkují do kruhu (tzn. řadu ukončujete pevným okem do počátečních ok řady).

1. řada: Začneme řetízkem z 6 ok (můžete udělat míň, pokud chcete střed utaženější), který spojíme pevným okem (PO), takže vznikne kroužek.

2. řada: Uháčkujeme 1 řetízkové oko (nahrazuje první krátký sloupek) a poté do kroužku dalších 11 krátkých sloupků (KS). Ukončíme PO. Celkem bude tedy v řadě 12 ok.

3. řada: 1 řetízkové oko (nahrazuje KS), 1 KS. Poté opakujeme: 8 ŘO ukončených PO do prvního oka řetízku (vznikne smyčka) / 1 KS / 1 KS. Po uháčkování šesté smyčky již KS neháčkujeme a řadu ukončíme PO.

4. řada: V této řadě se potřebujeme dostat dál od středu, aby vznikly v hvězdičce prostory (velké díry ve střední části – viz obrázek). Postupujeme tedy následovně: PO do KS z předchozí řady a pak uháčkujeme PO do prvních dvou řetízkových ok smyčky a poté PO do smyčky (tzn. háček nevpichujeme do oka, ale do prostoru vytvořeného řetízkem) – celkem tedy na začátku této řady uháčkujete 4 PO. Pokračujeme vytvořením dvou řetízkových ok (místo prvního dlouhého sloupku – DS). Dále do smyčky uháčkujeme 3 DS + 3 ŘO + 4 DS. Teď už jednoduše opakujeme: 4DS + 3 ŘO + 4 DS do každé ze zbývajících smyček. Na konci spojíme pomocí PO s počátečním řetízkem a máte hotovo!

Vzniklou hvězdičku je třeba vyrovnat – připravte si korkovou podložku, špendlíky a fólii (třeba eurosložku).

Hvězdičku namočte do vody (nejlépe s prádelním škrobem) a položte na podložku s fólií. Pomocí špendlíků hvězdičku vytvarujte a napněte. Nechte pořádně uschnout.

TIP na závěr: háčkování dvojitou nebo silnou přízí je jednodušší.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: