14. července 2017
Kategorie: Bydlení, Rodina

6 rad, jak omezit rizika při pohybu dětí na zahradě

Zahrada je pro děti rájem, zejména v jarním a letním období slunce, radosti a her. Pokud jsme však zodpovědnými rodiči nebo správci zahrady, měli bychom znát i možná úskalí, která mohou děti při nevázaných radovánkách ohrozit. Je dobré tato rizika nepodcenit a pokusit se jim v maximální možné míře předcházet.

Bazén a malé děti? Jedině za bedlivého dozoru

V letních parnech existuje snad jediný účinný lék na přehřátý organismus. Ve chvílích kdy se před všudypřítomným parnem neschováme, je chladná koupel záchranou našeho zdraví a zdrojem velké zábavy dětí při vodním dovádění, které často nebere konce. Pokud pozorujete šťastné tváře dětí, máte tendenci dovolit jim téměř vše.

První a nejdůležitější radou je: Jednoznačně nenechávejte malé děti u bazénu bez bedlivého dozoru.

Nešetřete na bezpečnostních prvcích

Je také dobré dostatečně myslet na bezpečnost již při nákupu nebo dovybavování bazénu.  Kolem něj by měly být použity takové povrchy, které zabraňují uklouznutí a pádu. Vstup by také měl být co nejbezpečnější, a proto by schůdky a dle konkrétního řešení třeba i zábradlí, měly být samozřejmostí. Velmi dobrým doplňkem, který hraje i bezpečnostní roli je lamelové zakrytí bazénů.

Dodržujte hygienické předpisy

Děti by do bazénu neměly chodit s respiračními nemocemi, horečkou, kožním onemocněním nebo otevřenými rankami, kterými se mohou dostat do těla škodlivé mikroorganismy, obsažené ve vodě.

Sekačku malým dětem zásadně nepůjčujte

Sekání trávy a sekačka samotná působí na děti jako mocný magnet. Chtějí pracovat, pomáhat a věřte tomu, že často budete nalomeni je nechat sekat samotné.

Obecné doporučení zní: nedělejte to, pokud nejste přesvědčeni, že jsou dostatečně vyzrálé, aby mohly posoudit všechna rizika spojená se sekáním.

Sekat mohou jen opatrní a zodpovědní jedinci

Neexistuje doporučený věk, ve kterém byste měli děti již k sekačce pustit a bude vždy na vašem subjektivním posouzení, že jsou již natolik opatrné a zodpovědné, že to bez problému zvládnou.

Musíte si být jisti, že děti znají a jsou schopni dodržovat základní bezpečnostní pravidla používání sekačky. Mezi základní pravidla patří používání ochranných pomůcek, dostatečná kontrola sekaného terénu, zodpovědné zachovávání bezpečné vzdálenosti od menších dětí a zvířat, dostatečná koncentrace na sekání a hlavně – nikdy sekačku nezkoumat, pokud je ještě žací mechanismus v pohybu.

Snažte se děti vést k samostatnosti, ale rozumně

Obecnou radou je, že spíše než dětem věci zakazovat, je dobré je s nimi naučit zacházet. Neznamená to však, že jim svěříte ve čtyřech letech péči o zahradu a pravidelné čištění bazénu.

Mnohem účinnější formou je brát je s sebou na zábavné lovení větviček z vodní hladiny a když se chystáte posekat zahradu, pořídit jim dostatečnou „hračku“, například v podobě dětské sekačky nebo dětského zahradnického kolečka a sady nářadí. Tak můžete pracovat spolu a mít rozdělené teritorium – vy sekáte a dítě okopává záhonky.

Každopádně doporučujeme zapojit děti do práce na zahradě a vždy jasně určit hranice, co mohou a co ne.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: