16. srpna 2021
Kategorie: Bydlení

Jak si zařídit kuchyni, aby byla stylová už napořád?

Čeká vás zařizování nové kuchyně, nebo tu stávající chcete vyladit tak, abyste se v ní cítili dobře a s radostí tam připravovali jídlo pro vaše blízké? Pak si přečtěte naše tipy, jak na to.

Funkčnost versus design

V dnešní době již není problém tyto dvě věci skloubit dohromady. Jelikož je trh s kuchyňským nábytkem, spotřebiči a doplňky velmi rozmanitý, nemusíte slevit ani na jednom a můžete dokonale spojit estetickou stránku s praktičností.

Použité materiály

Při zařizování kuchyně je dobré myslet na to, že jde o vybavení, které nebudete každé dva roky obměňovat. Proto je důležité nejen rozmyslet styl kuchyně tak, aby vám po roce nezevšedněl, ale také vybírat kvalitní materiály, co vydrží i několik desítek let.

Kuchyňská linka

Výběr kuchyňské linky se řídí především požadavky na design, avšak i požadavky na materiál by měly být vysoké. Nejkvalitnější kuchyně, co vydrží i po několik generací jsou samozřejmě ty z masivního dřeva. Ne každý dřevo upřednostňuje a líbí se mu, a proto určitě nesáhnete vedle, pokud zvolíte kvalitní MDF desky.

Obklady a pracovní deska

Nabídka obkladů za kuchyňskou linku je velice pestrá, volit můžete mezi klasickými dlaždicemi, velkoformátovými dlaždicemi, mozaikou, betonovou stěrkou nebo skleněnými deskami. Velice kvalitním a esteticky zajímavým řešením je použití obkladových pásků v kuchyni, ať už za linkou, tak třeba i na stěnách. Oblíbené je také použití stejné kuchyňské pracovní desky i jako obklad za linku. Nejčastějším materiálem desek je laminát, žula, mramor nebo dřevo.

Dispozice

Rozmyslet, jak bude vaše kuchyň dispozičně řešena je jedním z prvních kroků, které je třeba udělat. Nejen kvůli dalšímu výběru nábytku a vybavení, ale hlavně proto, abyste věděli, kde udělat elektrické zásuvky, rozvody vody, kam umístíte digestoř a podobně. Co se týká tvaru kuchyní, nejčastěji se můžete setkat s lineárními, paralelními, do písmene L nebo do písmene U kuchyněmi.

Samotný styl kuchyně

Každý upřednostňuje trochu jiný styl bydlení a je to tak správně. Okolní prostředí a vybavení je klíčové k tomu, aby se vám dobře a příjemně žilo. U kuchyně tedy určitě dbejte na propojení stylu s ostatními částmi vašeho bydlení. Jaké styly jsou dnes oblíbené?

Minimalistický moderní styl

Velmi moderní jsou dnes minimalistické kuchyně, kde dominuje velkoformátový obklad v interiéru, lesklé povrchy a minimum rušivých elementů v podobě úchytů či dekorací. Spotřebiče jsou zpravidla zabudované do linky tak, že o nich téměř nevíte. V podobném duchu jsou zařízené i takzvané hi-tech kuchyně, které dokážete ovládat přes aplikace v chytrém telefonu.

Venkovský styl

Nemusíte nutně bydlet na chalupě, abyste si ve svém domově zřídili kuchyň ve venkovském stylu. V takové kuchyni bude dominovat masivní dřevo, tradiční obklady, mnoho doplňků jako například malovaný porcelán, litinové formy na pečení, kostkovaný textil, staré mlýnky a kořenky.

Industriální styl

V poslední době je velmi oblíbený industriální styl bydlení, který si do svého obydlí volí především milovníci temných a studenějších tónů, odhalených zdí, betonu, kovu nebo třeba odhaleného potrubí. U kuchyní v tomto stylu se často můžete setkat s otevřenými kuchyňskými linkami, kovovou pracovní deskou či masivní pozinkovanou digestoří a dalšími spotřebiči.

Skandinávský styl

V České republice svou popularitu získaly také kuchyně ve skandinávském stylu. Hlavním prvkem je kombinace bílé barvy se dřevem, která dokáže navodit velmi příjemnou atmosféru. Velký důraz je kladen na doplňky z přírodních materiálů, ale například i na designové osvětlení.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: