16. září 2023
Kategorie: Cestování

8 zajímavostí o Chorvatsku, které možná neznáte

Chorvatsko, země krásných pláží a malebných historických měst, skrývá mnohem více fascinujících tajemství, než si možná myslíte. Přinášíme vám osm neotřelých a zajímavých informací o této středomořské perle.

1) Mnoho ostrovů, málo obyvatel

Chorvatsko je známé svými nádhernými ostrovy, ale víte, že jich má přes tisíc? Co vás možná překvapí, je poměr obyvatelstva k ostrovům. Na přibližně 1246 obydlených ostrovech žije jen kolem 66 tisíc obyvatel. To znamená, že některé ostrovy mají jen několik desítek stálých obyvatel, což vytváří jedinečnou atmosféru a klid pro ty, kdo hledají odpočinek v tiché oáze.

2) Vynález kravaty

Kravata, jeden z nejběžnějších doplňků mužského šatníku, má chorvatské kořeny. Tento elegantní kousek oděvu vytvořili vojáci Chorvatského království během třicetileté války v 17. století. Kravata se rychle rozšířila po Evropě a stala se nedílnou součástí módy.

3) Závody oslů

Každý srpen se v městečku Tribunj v Chorvatsku koná zvláštní festival – závody oslů. Tato tradiční událost přitahuje návštěvníky z celé země, kteří sledují osly, jak závodí na krátké trati.

4) Zlatá ruka Marco Pola

Legenda o slavném dobrodruhovi Marco Polovi má kořeny v Chorvatsku. Tvrdí se, že jeho rodina pocházela z města Korčula na chorvatském ostrově.

5) Místní víno s bohatou historií

Chorvatsko je známé svými vinnými skvosty, ale máte-li rádi víno, možná vás potěší fakt, že se zde pěstují révy již po tisíce let. Starověké osídlení na území dnešního Chorvatska je spojeno s produkcí vína až do římské doby. Návštěvníci mohou ochutnat místní odrůdy a objevovat bohatou vinárenskou tradici.

6) Dubrovnické hory

Dubrovník je známý svými historickými zdmi a nádhernými plážemi, ale má také své vlastní hory. To může být překvapení, protože město leží u mořského pobřeží. Dubrovnické hory poskytují krásné výhledy na město a moře a jsou skvělým místem pro pěší túry.

7) Plitvická jezera – Šperk chorvatské přírody

Chorvatsko je domovem jednoho z nejkrásnějších národních parků na světě – Plitvických jezer. Tento úžasný komplex jezer a vodopádů se nachází ve střední části země a byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Plitvická jezera se vyznačují křišťálově čistou vodou, která září smaragdovými odstíny, a jsou obklopena bujnými lesy. Nejenže nabízejí jedinečnou přírodní krásu, ale také fascinující ekosystém a množství druhů rostlin a zvířat. Pro milovníky přírody a fotografy jsou Plitvická jezera skutečným rájem.

8) Pradávná historie

Chorvatsko má bohatou historii, která sahá až do pradávných dob. Na území dnešního Chorvatska byly nalezeny pozůstatky neandrtálců, což svědčí o osídlení této oblasti před více než 100 000 lety. Dále zde naleznete pozůstatky římských měst, středověkých hradů a historických památek z doby osmanské říše.

Chorvatsko je zemí plnou překvapení a jedinečných zážitků. Ať už jste milovníkem historie, přírody, nebo prostě hledáte krásná místa pro dovolenou, tato středomořská destinace má co nabídnout. Nezapomeňte si přečíst naše další články o Chorvatsku a inspirujte se pro svou další cestu do této úžasné země.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: