08. prosince 2017
Kategorie: Gastronomie, Zdraví

4 tipy na bylinky vhodné k přípravě zdravého a chutného čaje

Máte rádi bylinkové čaje? Pak právě vám přijde vhod dnešní článek, ve kterém si představíme 4 bylinky vhodné k přípravě bylinkového čaje. Ke každé bylince jsme doplnili i jednoduchý návod na přípravu čaje.

1) Máta

Patří mezi velmi aromatické bylinky, má mentolovou vůni. Úspěšně se používá při nechutenství a na podporu trávení, proti nadýmání, ale i při problémech se žlučníkem. Mentol se používá v kosmetice při výrobě masážních krémů, zubních past, ústních vod. Velmi chutný je mátový čaj. Jedná se o vytrvalou bylinku.

Recept na čaj: 2 čajové lžičky sušené máty nebo 1 lžičku čerstvé máty přelijeme 0.25 l horké vody a necháme 5 – 10 minut vyluhovat.

2) Šalvěj

Je to aromatická bylina, která patří mezi nejdůležitější bylinky. Působí proti zánětům i dezinfekčně. Nálev ze šalvěje je výborný jako kloktadlo při bolestech v krku a má rovněž uklidňující účinky.

Recept na čaj: 1 vrchovatou čajovou lžičku sušené šalvěje zalijeme 0,25 l horké vody a necháme vyluhovat 5 minut. Čaj pijeme po doušcích.

3) Dobromysl

Jak již název odpovídá, používá se hlavně pro dobrou mysl. Navozuje pohodu a používá se při nervových onemocněních. Je ale vhodná i v kuchyni na pečená masa nebo na výrobu bylinných likérů. V kosmetice se používá do masážních krémů, nebo jako relaxační koupel. Je to vytrvalá bylinka.

Recept na čaj: 1 lžičku sušené Dobromysli necháme vyluhovat 5 minut v 0,25 l horké vody.

4) Bazalka

Je to velmi aromatická bylinka, která se používá hlavně na podporu trávení, ale i při nachlazení. Ideální doba sběru je těsně před rozkvětem prvních květů. Můžeme ji nejen usušit, ale i zmrazit. Velmi chutná je při přípravě mas, polévek, těstovin, salátů, ale i pomazánek. Je to bohužel jednoletka, a tak nezbývá, než ji každý rok obnovit.

Recept na čaj: 1 lžičku sušené bazalky přelít 2dl horké vody, 5 minut louhovat.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: