04. června 2022
Kategorie: Zdraví

Podle nejnovější studie je čokoládové mléko nejlepší ze všech sport drinků

Strava sportovců zpravidla nebývá sladká a někdy ani moc chutná. Nejnovější studie však potvrzuje pravý opak. Čokoládové mléko, dříve označované jako nezdravý nápoj, který vede k dětské obezitě, se pyšní novou pověstí: „ideální nápoj pro sportovce po náročném tréninku“.

Čokoládové mléko je nutričně dokonalé

Po tréninku mohou sportovci snížit bolesti a ztuhlost svalů tím, že zkonzumují správné množství sacharidů a bílkovin. Ideální poměr je 4 gramy sacharidů a 1 gram bílkovin. Na rozdíl od jiných nápojů pro sportovce nebo dokonce i na rozdíl od obyčejného mléka, obsahuje čokoládové mléko ideální poměr těchto látek.

Stejně jako obyčejné mléko, tak i čokoládové mléko je bohaté na mnoho živit jako je například vápník, hořčík, vitamín A, B, D a draslík. Obyčejné mléko však postrádá sacharidy a kalorie. Čokoládové mléko toto dokonale nahradí cukry a kakaem. Jde také o nutričně mnohem komplexnější nápoj než jiné sportovní nápoje, protože čokoládové mléko obsahuje zdravé tuky a přirozeně se vyskytující minerály.

Čokoládové mléko je skvělé pro zotavení

Po intenzivním tréninku je regenerace velmi důležitá. Sportovci musí jednak rehydratovat to, co vypotili, ale také doplnit živiny, které právě spotřebovali. Čokoládové mléko tyto ztráty právě skvěle doplňuje, jak z hlediska tekutin, tak i z hlediska živin. Navíc poskytuje kratší dobu zotavení než jiné sportovní nápoje a rychleji obnovuje vyčerpané svaly. Výzkum dokonce i ukázal, že sportovci, kteří pili čokoládové mléko, si po přestávce vedli mnohem lépe než ti, kteří pili jiné sportovní nápoje.

Čokoládové mléko je nezbytné pro svalovou regeneraci

Prvních 30-45 minut po tréninku je pro sportovce klíčových. V tomto období svaly totiž nejlépe reagují na bílkoviny a cukry, které jsou tělu dodávány a nejlépe je využívají k vlastní regeneraci. Čokoládové mléko přináší okamžitý vzestup inzulínu a přenáší cukr do svalové tkáně. Regeneruje tkáň a podporuje růst svalů lépe než jiné sport drinky. Bílkoviny v něm obsažené nám také pomáhají redukovat tuky a získávat více svalové hmoty.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: