10. listopadu 2017
Kategorie: Jak vyrobit

Jak jednoduše vyrobit malované tričko s vlastním obrázkem?

Máte nějaký svůj oblíbený obrázek a říkáte si, že by bylo skvělé jej mít stále u sebe, například na tričku? Bohužel jste však nikde v obchodě takové tričko nenašli? Nezoufejte! Máme pro vás praktický návod, jak si takové tričko sami vyrobit. Nebojte, podle tohoto snadného návodu to zvládne zaručeně každý.

Budete potřebovat:

 • tričko nebo jiný textil, který chceme ozdobit
 • předlohu (ať už obrázek z časopisu, nebo vytisknutý z počítače)
 • štětce (různé tloušťky, ale lepší jsou slabší)
 • textilní barvičky
 • lahvičku a kovový hrot (na malování kontury obrázku)
 • transferovou tužku (vypadá jako obyčejná fialová pastelka, ale funguje jako kopírák v tužce)
 • pečící papír (může být i hnědý) nebo pauzovací papír

Postup výroby malovaného trička:

 1. Nejprve si vezmeme pečící papír a transferovou tužkou na něj překreslíme připravenou předlohu.
 2. Po té vezmeme tričko a přiložíme pečící papír namalovanou předlohou na tričko a žehličkou nastavenou na bavlnu přejedeme. Obrázek se nám po chvilce obtiskne.Takto připravenou předlohu můžeme použít minimálně dvakrát.
 3. Než začnete malovat, vypodložte si tričko, aby se barva nepropila i na zadní díl. Postačí vám k tomu kousek pečícího papíru či noviny.
 4. Pak vezmete lahvičku, do které si nalijete černou barvu, našroubujete kovový hrot a můžete začít malovat konturu obrázku. Doporučujeme používat hrot průměru 0,5 mm, který je asi nejvhodnější.
 5. Po zaschnutí kontury můžete začít obrázek vybarvovat, dle vlastní fantazie. Jednotlivé barvičky lze mezi sebou míchat na požadovaný odstín, jsou ředitelné vodou.
 6. Když zaschnou barvičky, můžete ještě v místech, kde je to potřeba, obtáhnout konturu, aby byl výsledek dokonalý.
 7. Nakonec provedete fixaci barev. Provádí se po úplném zaschnutí barviček. Přiložíte přes obrázek pečící papír a přežehlíte žehličkou nastavenou na bavlnu. Důležité je přežehlovat opravdu důkladně cca 3-4 minuty.
 8. Malované tričko s vašim oblíbeným obrázkem je hotovo!

Pár rad a tipů závěrem:

 • na trička se světlým podkladem jsou vhodné barvičky zn. Nerchau, jinak je lepší použít barvičky Pébeo, protože mají lepší krycí schopnosti. Ovšem jsou dražší.
 • pokud máte čas a nespěcháte na výsledek svého tvoření, je lepší po namalování kontury počkat až zaschne, konturu zafixovat přežehlením a tričko přemáchnout v horké vodě s troškou pracího prášku. Zbytky transferové tužky zmizí a nebude dělat neplechu při malování bílou barvičkou. Stává se, že trochu bílou barvu zbarvuje do fialova. Pak stačí nechat tričko uschnout a přežehlit a pokračovat v malování.
 • štětce volte raději slabší, lépe se s nimi maluje v blízkosti kontur a malé obrázky.
 • tričko se po zafixování může bez problémů prát v automatické pračce i na 40 stupňů.

Inspirativní galerie ručně malovaných triček:

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: