Jak si namíchat hennu?
Víte, co se říká – že si nesmíte trhat šedivé vlasy. Protože když vytrhnete jeden, tak dalších pět mu přijde na pohřeb. A jelikož na každém šprochu je pravdy trochu, není radno nechávat nic náhodě a je třeba podchytit ono předčasné šedivění co nejdříve! Jak na to, když se vám nechce si ničit vlasy klasickými barvami na vlasy z drogerie? A co třeba rostlinné barvivo –henna? Už jste ji zkoušeli?
Je to vlastně alternativa k chemickým barvám dostupným pomalu v každém obchodě. Na rozdíl od těchto barev má ale henna na vlasy přesně opačný účinek. A totiž – uzdravuje je a dokonce pomáhá předcházet jejich padání. A to už stojí za pokus, co říkáte?
Jak henna vypadá?
Kdyby se v podobných rozměrech vyskytovala čokoláda na pultech obchodů, to by bylo něco! Tato hennová tabulka váží 325 gramů, má sytou černo-zelenou barvu, dá se rozdělit na šest kostek a nahoře je ještě ke všemu hezký ozdobný vzorek. Vůně je klasická „hennová“. Pokud jste ještě nikdy nic podobného necítili, nejspíš vám bude připomínat trochu tea-tree, hodně spařeného sena a něco málo z kávy.
Pro přípravu budete potřebovat:
- 2 kostky henny (na obrázku vidíte sice kostky tři, ale 2 opravdu bohatě vystačí i na dlouhé vlasy)
- jemné struhadlo, keramickou misku
- dřevěné prkénko a nůž
- velký tác, citron
- dřevěnou vařečku, štětec na barvení vlasů
- mastný krém, tmavý ručník
- papírové utěrky, igelitové/gumové rukavice
- rychlovarnou konvici, trochu nadšení
Příprava samotné henny:
Na dřevěné prkénko položte tabulku henny, vezměte nůž a odkrojte dvě kostky. Jde to dobře, když si špičku nože opřete o prkénko a nakrojíte tabulku nejdříve z jedné strany. Stačí ji totiž trochu načat nožem a zbytek se odlomí podle naznačení kostek sám.
Vezměte větší tác, dvě kostky henny, struhadlo a nastrouhejte hennu najemno. Navzdory očekávání to jde poměrně dobře a hlavně rychle. Henna se při strouhání nedrolí a drží pěkně pohromadě. Výsledkem je pak jemný zelený prášek.
Namíchání hennové kaše:
Do rychlovarné konvice dejte vařit vodu a mezitím si nastrouhanou hennu přesypte z tácu do keramické misky. Než se voda uvaří, vymačkejte si šťávu z 1 citronu. Vroucí vodou zalejte hennový prášek v misce. Vždycky je lepší, když přidáte vody jen trochu a vmícháte ji do henny. Postupně tak zjistíte, jestli je třeba kaši ještě naředit, nebo jestli už má tu správnou konzistenci řidší pasty.
Nakonec ještě přidejte citronovou šťávu a celé dílo vymíchejte do hladké kašičky bez hrudek.
Příprava na barvení vlasů:
Počítejte s tím, že barva lépe chytá na den až dva nemyté vlasy.
Vlasy před barvením pořádně rozčešte. Přes ramena si přehoďte starý ručník (nebo alespoň nějaký hodně tmavý), kvůli případným flekům. Čelo a uši si natřete mastným krémem (aby vám barva nechytla na kůži).
Barvení:
Vezměte štětec, z misky naberte trochu henny a před zrcadlem začněte barvu nanášet od čela, kde začínají vlasy, směrem dozadu. Berto to systematicky a podobným způsobem takto nabarvíte celou přední část vlasů. Nezapomeňte i na místa před a okolo uší.
Proč vlastně štětcem? Proč před zrcadlem? A proč jen předek? Protože zbytek vlasů už zvládnete poměrně snadno v předklonu nad vanou a jen v igelitových nebo gumových rukavicích. Tu přední část byste totiž bez zrcadla nemuseli úplně dobře odhadnout a lehce by se vám tak mohlo stát, že si vytvoříte hennovou malůvku na čele, nebo zkrátka netrefíte linii vlasů tak, jak by bylo záhodno.
Tip: abyste nezašpinili celou vanu barvou, je dobré si na dno vany nachystat několik papírových utěrek, nebo třeba noviny. Černá henna umí vanu docela rychle zabarvit a jde to pak špatně vyčistit.
Předpokládejme, že už jste si na hlavu nanesli celou připravenou dávku. Rukama (pořád v igelitových rukavicích!) vlasy vytvarujte do úhledného drdůlku a následně je zabalte do potravinové fólie. A sáčku. A igelitové tašky. Vrchní úprava už je na vás – zda dáváte přednost slušivé zimní čepici, nebo ručníkovému turbanu.
Čekání na barvu:
V podstatě je na vás, jak dlouho necháte hennu působit. Někdo nechává hodinu, dvě, nebo celé odpoledne. A někteří dokonce i přes noc. Obecně platí, že henna začíná vlasy regenerovat po cca 4 hodinách. Ale ani kratší dobou rozhodně nic nezkazíte.
Vymývání henny:
Pokud jste zvyklí vlasy mýt šamponem jen jedenkrát, u henny určitě udělejte výjimku a dopřejte si šamponování alespoň dvě. Jinak se vám může stát, že budete malé drobečky henny nacházet různě po oblečení a polštáři až do dalšího mytí.
Celkové dojmy
- barva je ihned po prvním použití krásně sytá a opravdu ČERNÁ
- i když do henny nepřidáte olej, vlasy nebudou vysušené
- hennová kaše se z vlasů vymyje docela jednoduše
- výdrž barvy je cca 5 týdnů
Podobné příspěvky
Jak vyrobit roušku z věcí, které máte do...
Je nám jasné, že ne každý ví, jak roušku doma ušít. Proto jsme pro vás našli několik jednoduchých návodů,
Jak si vyrobit pleťovou masku z avokáda?
Každá žena ví, že o svoji pleť musí řádně pečovat. Jinak začne být povadlá, bez lesku a začnou se
O Autorovi
Redakce
Redaktoři a přispěvatelé magazínu Ostrov Inspirace připravují praktické rady a zajímavé články pro každodenní život. Pokud máte zajímavý článek, který byste chtěli zveřejnit v magazínu, můžete nás kontaktovat. Kontaktní formulář můžete využít i v případě zájmu o inzerci v magazínu.