Jak si vyrobit domácí mastičku?
Žijeme v moderní době, kde není problém si objednat libovolnou službu nebo pořídit jakýkoliv výrobek. Taková doba zde ale ještě před pár desetiletími nebyla. Přesto si naše (pra)babičky dokázaly chytře poradit. Příkladem jsou domácí mastičky, které si vyráběly pro svoji potřebu.
Není divu, jde o dobré pomocníky a s přibývajícími produkty obsahujícími více chemie, než původních přírodních látek, obliba domácího mazání ještě víc roste. Na druhou stranu stále jsou tu výrobky, které si kvalitu dokázaly udržet. Pokud chcete uvolnit námaze, pořád můžete jako masážní pomůcku použít osvědčenou francovku.
Jaké budeme potřebovat ingredience?
Základem pro přípravu domácí masti je pojidlo. Tedy něco, co spojí účinné látky z dodaných přísad. Vhodným pojidlem je hmota nasycená tuky, ve kterých se ostatní látky dobře rozpouštějí. Příkladem takových pojidel je například sádlo nebo lanolín, který je získáván z ovčí vlny. Pořídit si můžete i lékařskou vazelínu, která může být čistá nebo již s určitými příměsemi (různé vitamíny).
Neméně podstatnou složkou domácí masti jsou ingredience, které budeme v tuku rozpouštět. Ve výběru příměsí se meze nekladou. Obvykle se však dělají masti z osvědčených bylin, jako je Měsíček Lékařský, Kostival, Blahovičník, Heřmánek nebo i Konopí. Další inspiraci můžete najít v seznamu léčivých bylin.
Pokud rádi experimentujete, můžete se pokusit o přípravu mastí z “divoké přírody“, tedy z různých kopřiv, hub či kůry stromů. Výsledné vlastnosti mastičky můžete vylepšit dalšími příměsemi, jako jsou aromatické látky (např. eukalyptus, máta), které dodají mastičce příjemnou vůni. Včelí vosk zase zapůsobí jako emulgátor, jeho přidáním tak zlepšíte například trvanlivost.
Jak si domácí mastičku připravit?
- Připravte si vodní lázeň a nechejte v ní pojidlo rozpustit.
- Nyní je čas přidat potřebné ingredience. Mějte ingredience předzpracované, aby se látky z nich dobře do pojidla uvolňovaly. Pokud používáte čerstvé byliny, nakrájejte je, v případě tvrdších částí jako jsou kořeny, nastrouhejte. Sušené příměsi můžete nadrtit, k tomuto účelu se hodí menší keramické hmoždířky.
- Takto připravené přísady vložte do horkého pojidla a nechte louhovat minimálně po dobu 20 minut. Doba přípravy i teploty se mohou lišit v závislosti na použitých přísadách. Zde se názory mastičkářů občas rozcházejí, třeba výše teploty rozhodující o uvolňování účinné látky, kontra jejich znehodnocování dlouhodobému vystavování bodu varu. Doporučujeme proto věnovat zpracování konkrétní byliny náležitou pozornost. Tento postup můžete opakovat, resp. nechat pojidlo přes noc zatuhnout a druhý den opět louhovat.
- Včelí vosk přidávejte až ke konci příprav a vmíchejte ho do pojidla za nižší teploty okolo cca 40°. Vše důkladně promíchávejte.
- Výslednou tekutiny je potřeba zbavit nečistot a zbytků z přísad. Použijte jemné sítko nebo vhodnou textilii, jako je plátno a tekutou mast sceďte.
- Přelijte vzniklou kapalinu do připravených nádobek. V tomto směru vřele doporučujeme, pořídit si víčkové kelímky na skladování mastí, které se běžně používají v lékárnách a jsou snadno k dostání. Nezapomeňte opatřit kelímek popiskem, aby jste později měli informace o staří a složení vaší masti.
- Přelitou mast nechte odpočívat v chladu, dokud nezatuhne.