17. března 2023
Kategorie: Zdraví

Jaké vitamíny užívat před a během těhotenství, abyste měli zdravé dítě i své tělo?

Ať plánujete miminko nebo jste již těhotné, pro tělo je těhotenství těžká práce. Dítě potřebuje pro vývoj mnoho cenných složek ze stravy. Stejně tak ale potřebuje podporu také vaše tělo. Z tohoto důvodu se při těhotenství i před ním doporučují některé vitamíny, a to ve stravě i v podobě doplňků stravy. Jaké vitamíny a minerály potřebujete?

Vitamíny před těhotenstvím

Nejdůležitějším vitamínem, který potřebujete před těhotenstvím, je kyselina listová. Ta obsahuje vitamín B9, který je nesmírně důležitý pro vývoj miminka, ale také pro přípravu těla na těhotenství. Užívat byste ji měli 3 měsíce nebo minimálně 1 měsíc předtím, než se začnete snažit o miminko. V lékárně jednoduše řekněte, že potřebujete kyselinu listovou, ale zatím nejste těhotná.

Před těhotenstvím je velmi důležitá pestrá strava, která vás na tento požehnaný stav připraví nejlépe. Lékaři doporučují přidat do jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na vitamín D nebo vitamín B12. Někdy je to dost náročné, a proto se doporučují suplementy. Pro budoucí těhotenství je klíčové také železo, zinek, vápník, jód nebo selen.

Vitamíny během těhotenství

Kyselina listová je velmi důležitým prvkem také během těhotenství, protože podporuje správný vývoj nenarozeného plodu. Doporučuje se příjem 800 mg. V lékárně vám prodají správné balení. Musíte je jen upozornit na své těhotenství. Kyselinu listovou ale najdete také v listové zelenině, brokolici nebo celozrnném pečivu.

Mezi velmi důležité vitamíny patří také všechny vitamíny skupiny B, které můžete získat z potravin. Vitamín D je prospěšný v těhotenství i mimo něj, a proto nezapomeňte chodit pravidelně ven na sluníčko. Jestli jste těhotná během zimy, měla byste brát doplňky stravy s tímto prvkem. Nezapomínejte ani na vitamín C, vápník, jód, železo (kvůli chudokrevnosti), zinek, hořčík, selen, omega-3 mastné kyseliny nebo cholin.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: