Aromaterapie: Esenciální oleje a jejich vliv na naše tělo
V dnešním článku si představíme 4 nejpoužívanější esenciální oleje v aromaterapii a podíváme se i jejich účinky na naše tělo.
Citron
Citronový olej je antiseptický a antibakteriální, je vysoce účinný proti infekci, stimuluje vlastní obranné mechanismy těla, tonizuje lymfatický systém a pomáhá tak tělu zbavit se toxinů. Zabraňuje pocení, je vynikající repelent. Rozjasňuje mysl, působí antidepresivně.
Eukalyptus
Eukalyptus je velmi účinný na veškeré plicní problémy. Působí jako účinný osvěžovač vzduchu a je ideální k inhalaci při nachlazení, chřipce, zánětu dutin, bolestech v krku, kašli a bronchitidě. Účinně odpuzuje hmyz, zvláště ve směsi s bergamotem.
Levandule
Levandule má četné blahodárné účinky nejrůznějšího druhu. Má povzbuzující účinky na tělo a uklidňující účinky při psychické či citové zátěži.
Stimuluje obnovu buněk, takže pomáhá při kožních problémech, je účinná při léčbě popálenin. Má také moc neutralizovat hmyzí bodnutí (ale i popáleniny od kopřiv). Pomáhá zmírnit alergickou reakci kůže, mírní bolest a zastavuje infekci. Jako jedna z mála olejů se dá aplikovat na kůži v neředěném stavu.
Levandule je nepostradatelným pomocníkem v kuchyni, kde občas dojde k drobným poraněním. Lze ji využít i jako první pomoc při léčbě zranění po bodnutí hmyzem či jiného podráždění kůže.
Tea tree oil
Tea tree je vynikající pro léčbu infekcí, zvláště pak houbových (plíseň na nohou, afty). Má velmi mnoho blahodárných účinků a neměl by chybět v žádné lékárničce.
Působí hojivě, předchází vzniku zánětů nebo již vzniklé záněty velmi efektivně léčí. Dá se aplikovat např. na opařeniny, vyrážku, hmyzí štípnutí, akné, kuří oka aj.
Léčí zahleněné průdušky, ucpané dutiny, vřídky v ústech, bolesti v krku, bolesti zubů, zanícené dásně. Je velmi účinný na tzv. „ženské“ problémy – candida, cystitida, záněty pochvy.
Z jakých částí rostlin se esenciální oleje získávají?
Esenciální oleje se získávají z aromatických rostlinných zdrojů. Mohou být extrahovány z každé části rostliny:
- z květů (růže, levandule, heřmánek, jasmín)
- z listů (bazalka, šalvěj lékařská, rozmarýn, tymián)
- z plodů (bergamot, grapefruit, citron)
- ze semen (kmín, koriandr)
- z kořenů (kosatec, zázvor, puškvorec)
- ze dřeva (santalové, růžové, cedrové)
- z kůry (skořice)
- z pryskyřice (olibanum)