28. května 2020
Kategorie: Cestování

Co podniknout v létě, když jsou zahraniční dovolené v ohrožení?

Světová pandemie nového koronaviru narušila většině Čechů jejich běžný život, a přestože se již blýská na lepší časy, ani v létě nebude vše probíhat tak jako v minulých letech. Většina cestovních kanceláří zrušila všechny zahraniční zájezdy a odcestovat po vlastní ose k moři také nebude tak jednoduché. Proto je už teď jasné, že většina lidí letos v létě Česko neopustí. Naštěstí i naše malá země má co nabídnout.

Poznávejte krásná česká města

Letošní léto lze využít k poznávání tuzemska. V Česku je tolik míst, která stojí za návštěvu. Některá z nich zná celý svět, přesto zůstávají pro mnohé Čechy stále neobjevené. Když pomineme “trháky” jako Praha, Český Krumlov nebo Karlštejn, kam ještě vyrazit?

Co třeba do města piva? Západočeská metropole Plzeň je díky zlatavému moku známá po celém světě, ale víte, že se v jejím centru nachází katedrála s největší věží u nás? Dosahuje úctyhodných 102 metrů a z jejího vyhlídkového ochozu je vidět do širokého okolí. Ve městě je dále pěkná zoo a mnoho muzeí a galerií, z nichž architektonicky vyniká hlavní budova Západočeského muzea. Děti potěší také Muzeum loutek. V Plzni a okolí se zkrátka stále děje něco zajímavého.

Dalším městem k poznání je stotisícová Olomouc, kterou zdobí historické jádro s nádhernou architekturou. Město rovněž láká na muzea, kulturu a mnoho dalšího. V roce 2000 bylo centrum města zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO především díky Sloupu Nejsvětější Trojice, který dominuje místnímu náměstí.

Třetím tipem je Telč, město které stojí tak trochu ve stínu nedalekého Českého Krumlova. Jeho historické jádro je také na Seznamu UNESCO. Za návštěvu stojí i místní zámek. Výlet do Telče můžete spojit s blízkým Jindřichovým Hradcem.

Koupání v českém moři

Koupání u moře mohou vynahradit česká přírodní koupaliště. Naším tipem je koupaliště Michal nedaleko Sokolova, které vzniklo zatopením těžební jámy. Dlouhé písčité pláže, které lemují vodní hladinu, daly koupališti přezdívku “české moře”.

Jako v Chorvatsku si budete připadat u jezera Lhota nedaleko Prahy, jehož břehy obklopují borovicové lesy. To, že nejste na Jadranu, poznáte jen podle sladké vody.

Festivaly

Kultura bude letos omezená i v Česku, ale malé festivaly probíhat budou. Vláda nejprve uvažovala, že povolí akce maximálně pro 150 až 200 lidí, ale vzhledem k příznivé epidemiologické situaci je možné pořádat akce až pro 300 lidí. Vyrazit za muzikou či divadlem v komorním prostředí určitě není k zahození. Alespoň se nebudete mačkat v tisícovém davu.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: