20. listopadu 2020
Kategorie: Zdraví

Smích a dobrá nálada jsou pro zdraví klíčové

Blíží se zima, která je sama o sobě obdobím, kdy se lidem projevují různé zdravotní neduhy. V zimě také roste počet pacientů s depresemi a podobnými psychickými obtížemi. Proto je dobré mít na paměti, že smích a dobrá nálada léčí.

Jejich účinky i dávkování se sice měří hůře než třeba u vitamínů a důležitých minerálů, výzkumy ovšem potvrzují, že pozitivně naladění lidé se těší lepšímu zdraví. Běžné nemoci, jako jsou chřipka či nachlazení, u nich mívají mírnější průběh, a mají také menší riziko infarktu a kardiovaskulárních onemocnění.

Veselá mysl je jako zdravá strava

I výživoví experti proto přiznávají, že dobrá nálada a veselá mysl jsou stejně důležité, jako zdravá strava. Nejvíce pochopitelně doporučují kombinaci obojího – tedy být veselým jedlíkem zdravé a vyvážené stravy. Zdravá a pestrá strava se v zimě bohužel poněkud prodraží, veselá mysl je však zdarma.

Odpočívejte, relaxujte a bavte se

Abyste si udrželi dobrou náladu i v chmurných zimních měsících, a navíc v době, kdy v České republice řádí koronavirus, je dobré náležitě skloubit odpočinek, relaxaci, zábavu a fyzické aktivity odpovídající vašemu věku.

Nemusí jít o nic náročného, jako vhodná aktivita poslouží například:

  • delší procházka se psem
  • cvičení na některém z venkovních fitness hřišť (některé jsou určeny i přímo pro seniory)
  • projížďka na některém ze sdílených městských kol
  • plavání v bazénu

Kromě fyzických aktivit je dobré unavit také hlavu. Nejlépe ve společnosti, pokud to situace umožní. A pokud budou epidemiologická opatření zrovna přísnější, nebojte se ke společenským aktivitám využívat moderní technologie. Osobní schůzky může nahradit videokonference nebo alespoň dlouhý telefonát. A neměli byste podceňovat také zdravý spánek, dospělý člověk obvykle potřebuje osm hodin nerušeného spánku denně. S věkem toto číslo mírně klesá, seniorům často stačí o hodinu nebo dvě méně.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: