Humulus lupulus – základ piva i léčivá rostlina
Toto zvláštní latinské jméno patří velmi známé rostlině – a to nejen v Čechách. Jmenuje se chmel otáčivý a odnepaměti je spojován s přípravou piva. Dodává mu nejen hořkost a aroma, ale také výsledný nápoj účinně konzervuje. Z šištic chmele se ale nepřipravuje jen pivo. Lidová medicína zná velmi mnoho jejich léčivých účinků…
Domácí liána
Chmel otáčivý je pravotočivá liána z čeledi Cannabaceae (konopovité) se vstřícnými listy srdčitého tvaru. Listy jsou tmavozelené a drsné. Chmel květe v červenci a řadíme ho mezi rostliny dvoudomé – to znamená, že má oddělené samčí a samičí květy. Právě samičí květy se využívají při vaření piva. Plody jsou drobné žlutozelené nažky s charakteristickým nahořklým pachem.
Chmel má v oblibě vlhká místa okolo řek a potoků a okraje lesů podmáčené spodní vodou. Často zde roste velmi hustě. Pěstování chmele ale není výhradou Slovanských národů, jak si mnozí lidé myslí. Jeho léčivé účinky znali už staří Řekové a Římané! Dnes chmelové rostliny najdeme v mírném pásmu celého světa – dokonce i v Japonsku! Zajímavé je, že chmelové rostliny jsou hostitelskou rostlinou housenek velmi krásného motýla babočky bílé C.
Léčivé účinky mají především samičí šištice zvané strobiles. Vzhledově se podobají malým světle zeleným borovým šiškám. Je velmi důležité, aby nebyly opyleny samčími šišticemi, protože poté ztrácejí značnou část účinných látek. Proto jsou na chmelnicích tak důsledně oddělovány samičí rostliny od samčích.
Léčivé účinky chmele
Staří Řekové a Římané používali odvar z chmele jako prostředek na ředění krve a proti nespavosti. Ve středověku přibylo ještě použití proti úzkosti a depresím. Známé byly také jeho protinadýmavé a hojivé účinky (zejména u otevřených povrchových ran). A využít ho mohli i mniši, protože (stejně jako pivo) mírně snižuje sexuální pud.
Moderní medicína oceňuje na chmelu především obsah přírodních fytoestrogenů. Ty jsou podobné ženským pohlavním hormonům a velmi dobře působí při problémové menstruaci a problémech s klimakteriem. Velmi dobré účinky mají také na bujnost a zpevnění ochablého poprsí.
Z dalšího působení nelze opomenout jeho anti-bakteriální vlastnosti a stimulaci produkce žaludečních šťáv. Právě tuto vlastnost oceňují konzumenti piva, zvláště pak toho černého. Obsažený lupulin působí také jako diuretikum a pomáhá vyhnat některé střevní parazity (např. tasemnice).
Jako podpůrnou léčbu lze chmel doporučit při: žlučníkových a ledvinových kamenech, kamenech močových cest, zánětu močového měchýře, průjmu, dyspepsie, horečce, žloutence, revmatismu a bolestech ucha a zubů. Zevně lze odvar použít k obkladům špatně se hojících ran (např. o nemocných trpících cukrovkou).
Odvar, čaj a další léčivé prostředky
Ze sušených chmelových šištic se nejčastěji připravuje odvar. 1 g sušeného chmele přelijeme šálkem horké vody, přikryjeme pokličkou a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a vypijeme. Opakujeme 3x denně. Čaj nikdy nepřipravujeme do zásoby – ztratil by většinu svých účinných látek!
V případě zevního použití namáčíme do odvaru čistý kapesník nebo plátno a přikládáme na ránu, kde necháme asi 15 minut působit. Můžeme opakovat až 8x denně. Při akutní bolesti zubů můžeme odvar využít i jako kloktadlo.