13. dubna 2023
Kategorie: Rodina

Výběr prvních dětských bot není radno podceňovat

První dětské krůčky jsou pro rodiče nezapomenutelným zážitkem. Jakmile se však vaše miminko začne batolit, je potřeba pořídit mu kvalitní obuv. V žádném případě však nekupujte jen podle velikosti. Také je potřeba brát v potaz i šířku nohy v oblasti prstů nebo výšku nártu. Boty by neměly batole nikde omezovat.

7 tipů pro výběr dětské obuvi

  1. Vzhledem k tomu, že se dítě teprve chodit učí, měly by být boty, které mu pořídíte, lehké. Děti ještě nemají zcela dovyvinuté svaly na nohou a těžké boty by je mohly omezovat v pohybu.
  2. Vyzkoušejte, jak moc jsou boty poddajné. Jejich poddajnost by však neměla ovlivnit změnu tvaru obuvi. Jednoduše to zjistíte tak, že botu snadno ohnete v polovině.
  3. Na paměti mějte také prodyšnost. Dětské nohy se více potí. Ideální je, jsou-li dětské boty vyrobené z přírodního materiálu.
  4. Vhodné je, pokud mají pevný opatek. Ten udrží jejich tvarovou stálost.
  5. Také by měly chodidlu poskytnout dostatek prostoru a to jak po délce, tak i v šířce. Dětské chodidlo prochází velkou změnou. Chrupavka se postupně mění v kost. Obuv by měla mít dostatečně širokou špičku, neboť prsty potřebují dostatek místa.
  6. Svoji roli hraje také podrážka. Ta by měla být co nejtenčí a nejměkčí, ale měla by chránit chodidlo proti zranění.
  7. Pro pohyb doma nebo na zahradě jsou vhodnou volbou měkké capáčky, které jsou jakýmsi přechodem mezi ponožkou a klasickými botami. Mají měkkou podrážku, která chrání chodidlo, ale neomezuje v pohybu. Ideální je, pokud jsou vyrobené z textilu nebo kůže. Tyto materiály poskytují dostatečnou prodyšnost.

Barefoot obuv

Tento typ obuvi respektuje přirozený tvar dětské nohy a poskytuje dostatek prostoru. Kromě toho je vyrobený z přírodních materiálů a má nižší a měkkou podrážku. Pata i špička jsou ve stejné výšce. Chodidlo na tom správném místě udrží zpevněný opatek, který navíc brání tomu, aby byla bota sešlapávána.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: